Seksenler_2019 banner
3'te 3 Tarih banner
sampiyon banner
Benim Adım Melek banner
TRT E-Bandrol banner


/
X


29.12.2017


Myanmar'da serbest bırakılan TRT çalışanları hakkındaki açıklamamızKAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR
 
Arakanlı Müslümanların yaşadığı soykırımı belgeselleştirmek için gittikleri Myanmar'da ruhsatsız İHA (drone) bulundurmak iddiasıyla 2 ay hapse mahkûm edilen bir TRT World çalışanı ve belgeselde görev alan üç kişi bugün serbest bırakılmıştır.
 
TRT World İstanbul Ofisinde muhabir olarak görev yapan Malezya vatandaşı Mok Choy ile Singapur vatandaşı kameraman Lau Hon Meng, Myanmar vatandaşları olan tercüman Aung Naing Soe ve sürücü Hla Tin, 27 Ekim 2017 tarihinde başkent Nepido’daki parlamento binası yakınlarında gerçekleştirecekleri çekim öncesinde gözaltına alınmış, 10 Kasım 2017 tarihinde çıkarıldıkları mahkemece haklarındaki ilk suçlama olan “Havacılık Yasalarını” ihlal iddiasıyla ikişer ay hapse mahkûm edilmişti.
 
TRT World ekibine yöneltilen “İthalat ve İhracat Kanunu ve Göçmenlik Yasaları”nı ihlalle ilgili ikinci suçlama ise mahkemece düşürülmüştür.
 
TRT Yönetimi, mahkeme kararının ardından serbest bırakılan personelin hapishaneden Yangon Havalimanı’na transferi ve sonrasında da sorunsuz bir şekilde Myanmar’dan ayrılabilmeleri için gerekli tüm düzenlemeleri yapmıştır.
 
Saygıyla duyurulur. 
 
Bülten Metnini İndir