Seksenler_2019 banner
3'te 3 Tarih banner
sampiyon banner
Benim Adım Melek banner
TRT E-Bandrol banner


/
X


14.11.2017


Myanmar'da gözaltına alınan TRT World ekibi ile ilgili kamuoyu açıklaması                                             
 
                                                                                       
Arakanlı Müslümanların yaşadığı büyük dram ve acıları belgeselleştirmek için Myanmar’da bulunan “Malezya vatandaşı muhabir Mok Choy, Singapur vatandaşı kameraman Lau Hon Meng ile Myanmar vatandaşları tercüman Aung Naing Soe ve sürücü Hla Tin”den oluşan TRT World ekibi, 27 Ekim 2017 tarihinde; başkent Naypyitaw’da, insansız hava aracı (İHA) ile gerçekleştirecekleri çekim öncesinde gözaltına alınmışlardır.
 
Myanmarlı yetkililer, TRT World ekibinin gözaltına alınma gerekçesini, “İthalat ve İhracat ile Havacılık Kanunu’na muhalefet” şeklinde açıklamıştır.
 
TRT World ekibi, hazırlanacak belgeselle ilgili çalışmaların detaylarını Myanmar Enformasyon Bakanlığı ile önceden paylaşmasına rağmen, 4 kişiden oluşan ekip çıkarıldıkları mahkemece 2 ay hapis cezasına çarptırılmıştır.
 
Mahkeme, cezaya gerekçe olarak “Havacılık Kanunu’nu ihlal” açıklamasını yapmıştır.
 
TRT World ekibi, ayrıca “İthalat ve İhracat Kanunu”na muhalefet nedeniyle, 16 Kasım 2017 tarihinde ikinci kez mahkemeye çıkarılacaktır.
 
Kurumumuz, TRT World ekibi için olabilecek tüm imkânları kullanarak gerekli hukuki desteği sağlamış, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı yetkilileri de ilgili muhatapları ile temas kurarak, TRT World ekibinin serbest bırakılması için yine hukuki zemin çerçevesinde girişimlerde bulunmuştur.
 
Bunların yanında TRT, aralarında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının bulunmadığı TRT World ekibinin gözaltına alındığı bilgisini takiben, aileleri ile sürekli ve düzenli iletişim kurmuştur.
 
Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki, TRT ailesi dünyanın farklı bölgelerinde insan odaklı haber çalışmaları gerçekleştirirken, dünyanın sessiz kaldığı gerçekleri küresel kamuoyu ile paylaşmaya, sorumluluklarını sadece Türkiye ya da bölge için değil, sınır gözetmeksizin tüm insanlık için yerine getirmeye devam edecektir.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
 
Bülten Metnini İndir