bilbakalımtrt_2021 banner
trtcocuk_kitaplik_2021 banner
Kuranı Kerim GOY_2021_680*100 banner
Bir Zamanlar Kıbrıs_680*100 banner
özüsözüinsan_banner_680x100 banner
Gelecegin_İletisimcileri_2021_680*100 banner


/
X


04.08.2017


TRT'nin dış yapımlarıyla ilgili haberlere ilişkin açıklamamız03-04/08/2017 tarihli bazı gazetelerde yayınlanan “7 bin personeli olan TRT yandaşlara servet dağıtmış” başlıklı haberlerde yer alan iddialar tamamen eksik ve yanlış bilgilerle hazırlanmış, son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştiren Kurumumuzun başarılarını gölgeleyerek, kamuoyu nezdinde itibarını yok etme amacı taşımaktadır.
 
Kamu yayıncılığı sorumluluğu ile hareket eden TRT geçmişte olduğu gibi bugün de devletimizin ve milletimizin sahip olduğu tüm değerleri dikkate alarak yayınlarını sürdürmektedir. Yapmış olduğu yayınlar ile hem ülkemiz sınırları içinde hem de yurt dışında büyük takdir toplayan Kurumumuz çağdaş yayıncılığın gerektirdiği sorumlulukla hareket ederek, Türk Medya sektörü içerisindeki lokomotif olma konumunu sürdürmektedir. Sorumlu yayıncılık ilkelerinden taviz vermeden tüm dünya ile düzeyli bir rekabet anlayışı ile yayınlar yapmaktadır.

Başta İngilizce ve Arapça olmak üzere 41 dil ve lehçede yayın yapan TRT, bünyesinde yalnızca ülkemizden değil dünyanın pek çok ülkesinden medya sektörünün başarılı isimlerini de çalıştırmaktadır. Medya sektörüne dair ezberlerin değiştiği, yeni yaklaşımların denendiği bir dönemde yayıncılık yapabilmek, iş gücünden teknolojiye kadar uzanan birçok alanda kaynakların etkin ve verimli kullanılmasıyla mümkün olmaktadır. Bu hassasiyetle hareket eden kurumumuz, zaman zaman alanında uzman kişi ya da şirketlerle, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde işbirlikleri yapmaktadır. Dolayısı ile ekranlarımızda, iç yapımların yanı sıra dış ve ortak yapımlar da yer almaktadır. Bu çalışma metodu dünyada birçok kamu ve özel yayın kuruluşu tarafından da uygulanan bir sistemdir. Yapılan anlaşmalar piyasa şartları da göz önünde bulundurularak tamamen Kurumumuzun menfaatleri ve öncelikleri doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. 
 
Bugün TRT, 17 radyo, 14 televizyon kanalı ile önemli atılımlar gerçekleştirmektedir. İngilizce, Arapça ve Kürtçe dillerinde etkili bir televizyon yayıncılığı yapan kurumumuz son yıllarda dizi sektöründe de başarılı yapımlara imza atmıştır. Dış yapımlardan Diriliş, Payitaht Abdülhamid ve Baba Can’dır gibi diziler; Rafadan Tayfa, Ege ile Gaga, Kuzucuk gibi çizgi diziler izlenme rekorları kırarken, TRT’nin tüm TV kanallarının ölçümlendiği en çok izlenen ilk 100 program listesine her gün ortalama 30 ila 40 yapımı girmektedir. Uluslararası mecralarda da önemli işlere imza atan TRT bugüne kadar 17 ülkeye satılan yapımlarıyla ülke tanıtımına büyük katkılar sağlamış, yerel değerlerini küresel platformlara taşımıştır. Uluslararası standartları çoktan yakalamış, insan odaklı yayıncılık anlayışımızla kurumumuz her gün daha da yükselen bir değer olarak kamu yayıncılığı hizmetini sürdürmektedir. TRT tüm bunları yaparken bütçesinin her kuruşunu kamu yararına harcamakta ve hesabını şeffaf bir şekilde vermektedir.

Haberde yer alan TRT’nin reklam alamadığına yönelik iddialar da mesnetsizdir.
Geçtiğimiz yıl reklam sektörü yalnızca %10,9 oranında büyürken, TRT’nin sektörden aldığı pay %133 oranında rekor bir artış sağlamıştır. Bununla beraber; kamu yayıncısı olma bilinciyle en çok izlenen kanallarımızdan TRT Çocuk, çocuklarımızın duygusal ve fiziksel gelişimine olumsuz etki edeceği endişesi ile reklam almamaktadır. 
 
Dünya standartlarında bir yayıncılığı hedefleyen ve bu konuda her zaman öncü olan TRT, iş alımlarında da tamamen objektif yayıncılık kriterlerini esas almakta, hiçbir kişi ya da şirket lehine ya da aleyhine hareket etmemekte; dil, din, ırk, görüş ve düşünce ayrımı yapmamaktadır. Sektöründe varlığını sürdüren, yapımcısından, oyuncusuna, teknik personelinden set işçisine kadar herkes kurumumuz nezdinde birer medya emekçisidir. Kurumumuz bunun dışında ‘yandaş’ vb. bir tanımlama yapmayı saygısızca değerlendirmektedir.
 
Biz, insanı ve küresel vicdanı yayıncılığımızın tam merkezine koyarak Milletin sesini yine Milletin gözüyle tüm dünyaya duyurmaya devam edeceğiz.
 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
 
Bülten Metnini İndir