Meciul Belgia-Suedia, suspendat din cauza "terorismului"...

Partida Belgia-Suedia a fost suspendată din cauza unui atentat terorist.

2051836

Meciurile din ziua a doua au fost încheiate în cea de-a opta săptămână a preliminariilor Campionatului European de fotbal UEFA 2024.

În acest context, s-au disputat 7 meciuri în 3 grupe în rezultatul cărora se vor stabili echipele, care vor participa la turneul din Germania.

Meciul dintre Belgia și Suedia, încheiat la egalitate 1-1 în prima repriză, a fost suspendat din cauza unui posibil atac terorist.

Cu puțin timp înainte de începerea meciului, doi fani suedezi au fost uciși într-un atac armat la Bruxelles, iar programul nu a putut fi continuat din cauza faptului că atacatorul nu a fost prins.

Austria, care a învins Azerbaidjanul cu 1-0 în Grupa F, prin golul marcat de Marcel Sabitzer din penalty în minutul 48, și-a asigurat calificarea în optimile de finală.

Portugalia, care era deja calificată în finală, a învins Bosnia și Herțegovina cu 5-0, prin golurile lui Cristiano Ronaldo în minutele 5 și 20, Bruno Fernandes în minutul 25, Joao Cancelo în minutul 32 și Joao Felix în minutul 41.

Ronaldo, în vârstă de 38 de ani, a atins pragul de 40 de goluri într-un an pentru a 12-a oară în carieră sa după prestația din acest meci.