Marocul a trimis Spania acasă

Soarta Spaniei, care a fost învinsă de Rusia la loviturile de departajare cu scorul de 4-3 în optimile de finală ale Cupei Mondiale 2018, nu s-a schimbat nici la Cupa Mondială 2022 din Qatar.

1915904

Maroc și Spania s-au confruntat în optimile de finală în cadrul Cupei Mondiale FIFA.

Câștigătorul luptei, care s-a încheiat cu scorul 0-0 după prelungiri, la loviturile de departajare a fost Marocul cu scorul de 3-0.

Arbitrul argentinian Fernando Rapallini a condus partidul disputat pe stadionul Education City.

Obținând un avantaj de 3-0 față de adversarul său în loviturile de departajare, Marocul s-a calificat în premieră în sferturile de finală.

Sub conducerea căpitanului - fundașul echipei Beşiktaş, Romain Saiss, Marocul a marcat doar 1 gol în cele 4 meciuri din Cupa Mondială 2022; performanța jucătorului de 32 de ani a fost remarcabilă.

Saiss, care a jucat împotriva Spaniei timp de 120 de minute; a rămas pe teren timp de 90 de minute în meciurile cu Croația, Belgia și Canada. El de asemenea a marcat un gol în meciul cu Belgia.

Cu ultimul penalty executat de Hakimi, născut la Madrid, Marocul a devenit a patra echipă africană care a ajuns în sferturile de finală din istoria Cupei Mondiale, după Camerun - 1990, Senegal - 2002 și Ghana - 2010 .