Coronavirus (Covid-19) - cea mai recentă situație

Ultimele date, statistici, cazuri și rate de mortalitate legate de coronavirus din lume. Harta interactivă vă permite să urmăriți toate detaliile și să obțineți instantaneu informații privind cea mai recentă situație în diferite țări.

* Aceste sunt date privind cazuri de Covid-19 raportate în mod regulat de Universitatea Johns Hopkins. Este posibil să nu fie reflectate cele mai recente date pentru fiecare țară. Informațiile se actualizează pe măsură ce țările anunță cifrele oficiale.
Întreaga lume
Numărul de cazuri de infectare548.935.393
Decese6.350.765
Vindecări520.732.817
ȚarăNumărul de cazuri de infectareDeceseVindecăriCazuri active
SUA88.794.2861.040.80584.513.6153.239.866
India43.403.319524.99942.772.398105.922
Brazilia32.078.638670.45930.566.088842.091
Franţa30.513.713149.31729.492.289872.107
Germania27.771.111140.73426.420.8001.209.577
Regatul Unit22.592.827179.92722.114.597298.303
Rusia18.418.881380.89217.845.513192.476
Coreea de Sud18.326.01924.52218.163.684137.813
Italia18.234.242168.10217.332.700733.440
Turcia15.085.74298.99614.986.340406
Spania12.681.820107.79912.161.978412.043
Vietnam10.743.44843.0849.649.8141.050.550
Argentina9.341.492129.0169.134.48377.993
Japonia9.239.61531.1169.065.857142.642
Olanda8.152.77822.3548.058.73571.689
Australia8.002.3499.6827.744.951247.716
Iran7.236.361141.3857.061.72733.249
Columbia6.151.354139.9705.965.08346.301
Indonezia6.080.451156.7175.909.21814.516
Polonia6.013.076116.4175.335.645561.014
Mexic5.956.732325.5765.150.459480.697
Portugalia5.120.97024.0134.628.087468.870
Ucraina5.015.994108.6224.905.9351.437
N. Korea4.715.120734.699.41015.637
Malaezia4.556.66435.7464.492.76728.151
Tailanda4.514.15530.5954.460.25023.310
Austria4.386.85718.7604.281.81986.278
Israel4.301.60910.9404.232.89057.779
Belgia4.211.51131.8834.115.68563.943
Africa de Sud3.992.449101.7313.877.40013.318
Chile3.959.32558.4163.616.700284.209
Republica Cehă3.929.03640.3133.885.3863.337
Canada3.926.61341.8653.556.371328.377
Elveţia3.708.89113.9793.639.43255.480
Filipine3.700.87660.5183.633.5976.761
Grecia3.616.87430.1783.478.448108.248
Peru3.613.464213.4473.377.43522.582
Taiwan *3.613.3456.2542.451.7241.155.367
Danemarca3.005.7076.4382.984.04015.229
România2.915.48765.7262.846.5403.221
Suedia2.515.76919.0602.489.1607.549
Irak2.339.14825.2312.306.1927.725
Serbia2.026.04516.1212.003.3096.615
Bangladesh1.965.17329.1401.906.68829.345
Ungaria1.925.08346.6261.869.2449.213
Slovacia1.794.31120.1421.771.0503.119
Iordania1.698.31614.0681.683.746502
Georgia1.659.37116.8391.637.2935.239
Irlanda1.587.3857.4371.553.00426.944
Pakistan1.533.88830.3881.498.9814.519
Norvegia1.444.1933.2801.433.3187.595
Singapur1.408.3581.4081.317.81189.139
Noua Zeelanda1.308.3871.4101.271.98634.991
Kazahstan1.306.23313.6631.292.269301
Hong Kong1.237.8779.3981.200.76127.718
Maroc1.204.57816.1011.169.06019.417
Bulgaria1.170.09137.2461.071.52261.323
Croaţia1.145.49016.0501.125.5913.849
Finlanda1.133.5974.83201.128.765
Liban1.108.21310.4611.087.58710.165
Cuba1.105.9248.5291.097.215180
Lituania1.066.4399.1661.038.30018.973
Tunisia1.046.70328.67001.018.033
Slovenia1.035.1866.6481.021.1947.344
Belarus982.8676.9780975.889
Nepal979.53311.952967.389192
Uruguay951.9487.312928.37316.263
Emiratele Arabe Unite938.7592.311919.15517.293
Mongolia926.2822.1790924.103
Bolivia920.59521.953881.07117.571
Panama915.0578.347891.56915.141
Costa Rica904.9348.525860.71135.698
Ecuador901.73935.7050866.034
Guatemala896.85018.497852.08826.265
Letonia832.8845.855824.0153.014
Azerbaidjan793.1649.717783.292155
Arabia Saudită791.7849.201772.9799.604
Sri Lanka664.08016.521647.017542
Paraguay655.53218.963624.67311.896
Kuweit641.9852.555634.9144.516
Bahrain618.4981.492602.79614.210
Birmania613.55619.434592.5301.592
Republica Dominicană603.2564.383595.3173.556
Cisiordania și Fâșia Gaza584.2435.356577.938949
Estonia579.3162.588521.75954.969
Venezuela525.7165.728518.0771.911
Moldova519.74111.563504.1424.036
Egipt515.64524.613442.18248.850
Administrația cipriotă greacă a Ciprului de Sud504.7171.072124.370379.275
Libia502.1106.430490.9734.707
Etiopia487.4307.530459.61320.287
Honduras426.49010.904132.444283.142
Armenia423.1048.629412.6611.814
Reunion421.269807418.5721.890
Oman390.2444.260384.6691.315
Qatar379.862679374.4264.757
Bosnia și Hertegovina378.41315.7990362.614
Kenia332.2275.652322.2414.334
Zambia325.1104.003319.7221.385
Botswana318.5282.719309.1246.685
Macedonia de Nord313.3609.322303.498540
Albania279.0773.497273.7401.840
Algeria266.0386.875178.50380.660
Nigeria256.9583.144250.1773.637
Zimbabwe255.3555.549248.2421.564
Luxemburg254.6971.085246.6107.002
Uzbekistan240.3451.637237.882826
Muntenegru239.4582.724235.6421.092
Mozambic227.6442.212224.931501
China225.5265.226219.714586
Laos210.2477570209.490
Kârgâzstan201.0242.991196.4061.627
Islanda192.9911530192.838
Martinica192.506957104191.445
Afganistan182.1497.717164.10110.331
Maldive180.384300163.68716.397
El Salvador169.6464.139159.9935.514
Namibia169.0764.061164.452563
Uganda167.4523.621100.39563.436
Trinidad și Tobago166.7124.002155.9306.780
Guadelupa166.4249502.250163.224
Ghana164.8431.448161.9781.417
Brunei158.524225153.8874.412
Jamaica142.4403.11990.56148.760
Cambogia136.2623.056133.2060
Rwanda130.8191.45945.52283.838
Camerun120.0021.930117.791281
Malta101.03674094.9485.348
Angola99.7611.90097.149712
RDC (Republica Democrată Congo)91.0821.37150.93038.781
Guyana Franceză 86.91140111.25475.256
Malawi86.3482.64582.979724
Senegal86.2801.96884.28131
Barbados83.77647382.2411.062
Coasta de Fildeș83.04980582.036208
Surinam80.8171.35949.56129.897
Insulele Canalului79.11717877.4741.465
Polinezia Franceză73.234649072.585
Eswatini73.0731.41571.62236
Guyana67.0991.25164.891957
Fiji65.46586563.4711.129
Madagascar65.3811.39863.286697
Noua Caledonie63.37931362.393673
Belize63.03767961.3441.014
Sudan62.5514.951057.600
Bhutan59.6742159.62726
Mauritania59.45198258.269200
Cabo Verde59.41640357.7521.261
Siria55.9203.15052.75218
Gabon47.82430547.343176
Papua Noua Guinee44.70266243.98258
Seychelles44.52116743.905449
Curaçao44.12727743.567283
Andorra43.77415343.192429
Burundi42.54238042.504
Aruba40.59522139.905469
Mauritius38.4271.00236.692733
Mayotte37.5231872.96434.372
Togo37.34827536.98489
Guineea36.59744236.11342
Bahamas35.83581734.146872
Tanzania35.366841034.525
Insulele Feroe34.65828034.630
Lesotho33.93869924.1559.084
Insula Man33.82110826.7946.919
Haiti31.30183729.820644
Mali31.15673730.32594
Insulele Cayman27.171288.55318.590
Benin27.12216325.5061.453
Sfânta Lucia26.93738026.418139
Somalia26.7481.35013.18212.216
Congo24.12838520.1783.565
Timorul de Est22.95013322.8098
Solomon Islands21.23714916.3574.731
Burkina Faso20.85338220.43932
Gibraltar19.30610416.5792.623
Nicaragua18.4912254.22514.041
Grenada18.27023217.920118
Liechtenstein17.8148517.594135
San Marino17.71911517.264340
Sudanul de Sud17.69713815.6301.929
Tajikistan17.38812417.2640
Guineea Ecuatorială15.99518315.73973
Bermuda15.95713815.568251
Djibouti15.69018915.42774
Samoa14.812291.60513.178
Dominica14.7816714.450264
Republica Centrafricană14.6491136.8597.677
Monaco12.8085712.581170
Tonga12.0791211.821246
Gambia12.00236511.59146
Groenlanda11.971212.7619.189
Anguilla 11.8242.1499.108567
Vanuatu11.1731410.963196
Insula Sfântul Martin10.668631.3999.206
Sint maarten10.5378610.42724
Insulele Caraibe Olandeze10.3023510.22245
Eritreea9.7881039.67411
Niger9.0313108.62893
Antigua și Barbuda8.6251418.42658
Guineea-Bissau8.3481718.10572
Comoros8.1001607.9337
Sierra Leone7.69412507.569
Liberia7.4932945.7471.452
Ciad7.4241934.8742.357
Sfântul Vincent și Grenadine7.0121116.641260
Insulele Virgine Britanice6.9416306.878
Insulele Turks și Caicos 6.211366.12847
Sao Tome și Principe6.023735.93713
Federația Sfântul Kitts și Nevis5.941435.83266
Cook Islands5.76815.74027
Palau5.20164.555640
Sf. Barth4.630604.624
Descriere3.41193.37626
Kiribati3.236132.665558
Sfântul Pierre și Miquelon2.76712.449317
Nauru2.1140122.102
Insulele Falkland (Insulele Malvine) 1.807001.807
Montserrat1.01681.0071
Wallis and Futuna45474389
Macao15008367
Micronesia380335
Sfântul Scaun290290
Marshall Islands180180
Sahara Occidentală 10190
Niue10091
Tuvalu3003
Saint Helena2020
Bouvet Island0000
American Samoa0000
Antarctica0000
Cocos (Keeling) Islands0000
British Indian Ocean Territory010-1
Christmas Island0000