Аржентина стана световен шампион по футбол...

1920404

Аржентина спечели Световното първенство по футбол в Катар през 2022 г., побеждавайки Франция с дузпи на финала, който завърши 2-2 в редовното време и 3-3 в продълженията.
Аржентина и Франция се срещнаха на стадион Лусаил. Полският рефер Симон Марчинияк ръководи срещата.

Франция и Аржентина, които имаха две шампионски титли на Световното първенство, се изправиха един срещу друг за третото първенство. 88 хиляди 966 души са гледали мача.

Аржентина поведе с 2:0 през първото полувреме, като Меси поведе в 23-ата минута и Ди Мария в 36-ата минута. Франция пък доведе до 2:2 с голове на Килиан Мбапе в 80-ата и 81-ата минута на второто полувреме.

90 минути от гигантската битка завършиха 2-2 и продълженията започнаха.
Първата част от продълженията беше равностойна. 105+1. Аржентина не можа да се възползва от чиста възможност. Измъкналият се доста зад защитата Лаутаро Мартинес удари от левия диагонал в наказателното поле, топката мина малко отстрани.

Аржентина поведе още веднъж в 109-ата минута. Аржентина навлезе с подавания във френското наказателно поле, Лаутаро Мартинес удари силно топката от десния диагонал, Меси отблизо удари отскочилата топка от Лориссъдията отсъди: 3 -2.

Франция спечели нова дузпа в 116-ата минута. При удар на Мбапе реферът отново отсъди дузпа, когато Монтиел се намеси с ръка в наказателното поле. Мбапе, който изпълни дузпата в 118-ата минута, изпрати вратаря и топката в отделни ъгли: 3-3.

Последната част от продълженията беше сцена на голямо вълнение.
В Аржентина Меси вкара дузпи с Дибала, Паредес и Монтиел и южноамериканският отбор спечели Световната купа.

Във Франция Коман и Чуамени не успяха да се възползват от изпълнението на дузпи. Головете на Мбапе и Коло Муани след дузпи не бяха достатъчни за Франция.

Аржентина спечели мача с дузпи. Аржентина, която стигна до финала за 6-и път в историята си, сложи край на 36-годишния си копнеж.

Аржентина спечели шампионата, като победи Холандия с 3-1 през 1978 г. и Германия с 3-2 през 1986 г.