Hoti u Briselu: Evropske vrednosti su otelotvorene u kosovskom društvu

Premijer Kosova Avdullah Hoti danas se u Briselu odvojeno sastao sa predsednikom Evropskog Parlamenta Davidom Sassoliem, članovima Odbora za spoljne poslove EP, kao i sa Grupom prijateljstva za Kosovo, koju čine članovi EP-a

1488637
Hoti u Briselu: Evropske vrednosti su otelotvorene u kosovskom društvu

Premijer Kosova Avdullah Hoti, tokom zvanične posete Briselu, danas se odvojeno sastao sa predsednikom Evropskog Parlamenta Davidom Sassoliem, članovima Odbora za spoljne poslove EP, kao i sa Grupom prijateljstva za Kosovo, koju čine članovi EP-a, prenosi Anadolu Agency (AA).

Na ovim sastancima sa najvišim predstavnicima Evropskog Parlamenta, premijer Hoti je pozvao da se građanima Kosova što pre omogući slobodno kretanje u šengenskom prostoru, ističući da je Kosovo već ispunilo sve kriterijume za liberalizaciju viznog režima i nastavlja da daje prioritet borbi protiv korupcije i vladavine zakona, saopšteno je iz Vlade Kosova.

Hoti je informisao predsednika Sassolija o posvećenosti vlade ekonomskom razvoju, borbi protiv korupcije i jačanju reda i zakona, kao i o upravljanju situacijom sa pandemijom COVID-19. Zahvalio je institucijama EU-a na pomoći u rešavanju problema sa COVID-19.

Kosovski premijer je zahvalio predsedniku Sassoliju na podršci koju je pružio Kosovu na evropskom putu, ističući da je Kosovo posvećeno svojoj evropskoj agendi i godinama nastavlja svoj rad na ispunjavanju svih kriterijuma.

„Evropske i evroatlantske integracije Kosova i dalje su najvažniji strateški cilj našeg društva. Evropske vrednosti su otelotvorene u našem društvu i te vrednosti su temelj moje zemlje“, rekao je Hoti.

On je na sastanku sa Sassolijem govorio i o pitanju viza, izrazivši nadu da će ova tema biti na dnevnom redu Saveta Evropske unije tokom nemačkog predsedavanja i da će uskoro biti završena.

Takođe, Hoti je učestvovao na sastanku Odbora za spoljne poslove u Evropskom Parlamentu, kojim je predsedavao David James McAllister. Hoti je pred ovim Odborom govorio težnji države Kosovo na putu evroatlantskih integracija i zatražio od članova Evropskog parlamenta da podrže Kosovo u vezi s tim.

Nakon ovih sastanaka, kosovski premijer učestvovao je kao specijalni gost na prvom sastanku Grupe prijateljstva za Kosovo u Evropskom parlamentu. Ovaj sastanak sa evropskim poslanicima organizovao je evropski poslanik Lukas Mandle, kojem je premijer Hoti zahvalio na posvećenosti približavanju Kosova Evropskoj uniji sa posebnim naglaskom na proces liberalizacije viza.
 Povezane vesti