Turqia dërgon ndihma për të prekurit nga tërmeti në Irak

Pas tërmetit me madhësi 7,2 ballë sipas shkallës Rihter, që tronditi Iranin dhe Irakun mesnatën e të dielës, në kuadër të Agjencisë turke për Menaxhimin e Fatkeqësive Natyrore dhe Emergjencave (AFAD) është ngritur një qendër koordinimi të punimeve. Sipas kërkesës së qeverisë së Irakut janë dërguar në Irak ekipet turke të kërkim-shpëtimit bashkë me ndihma materiale. Gjysmëhëna e Kuqe Turke ka mbledhur 4 000 çadra, 7 000 jatakë dhe batanije si dhe ushqime për njerëzit e prekur nga tërmeti në rajonin verior të Irakut.