Rex Tillerson në Ankara; në fokus marrëdhëniet Turqi-SHBA, ekstradimi i Gulenit dhe operacioni në Raka

Shefi i diplomacisë amerikane, Rex Tillerson, nisi të enjten kontaktet e tij në kuadër të një vizite zyrtare në Turqi. Burimet zyrtare turke bëjnë të ditur se çështjet në fokus janë ekstradimi i kreut të organizatës terroriste guleniste/struktura paralele në shtet (FETO/PDY), lufta kundër organizatës terroriste DAESH në Irak e Siri, si dhe përjashtimi i PYD-së, fraksioni sirian i organizatës separatiste terroriste PKK, nga operacioni në Raka.