Deti Egje tronditet nga një tërmet i fuqisë 5.7 ballë

Drejtoria e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Situatave Emergjente (AFAD) tha se një tërmet me magnitudë 5.7 ballë ra në detin Egje.

1710935
Deti Egje tronditet nga një tërmet i fuqisë 5.7 ballë

Departamenti për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Situatave Emergjente (AFAD) tha se një tërmet me magnitudë 5.7 ballë ra në detin Egje.

Sipas njoftimit të bërë në faqen e internetit të AFAD një tërmet me magnitudë 5.7 u regjistrua në det të hapur në detin Egje në orën 09.17 sipas kohës turke.

Epiqendra e tërmetit u përcaktua të jetë në një thellësi prej 9.62 kilometra.

Instituti Gjeodinamik i Athinës tha se tërmeti me magnitudë 5.8, epiqendra e të cilit ishte në rajonin Arvis në jug të Kretës, u ndje në të gjithë ishullin.

Nuk ka asnjë informacion nëse ka pasur viktima në tërmet.

Qendra Sizmologjike Evropiane Mesdhetare tha se fuqia e tërmetit ishte 6.5 ballë.Lajme të ngjashme