Ministri turk i Mbrojtjes viziton Libinë

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare (MSB), Hulusi Akar dhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë turke, Gjeneralarmate Yaşar Güler shkuan sot në kryeqytetin e Libisë, Tripoli.

1632987
Ministri turk i Mbrojtjes viziton Libinë
bakan hulusi akar.jpg
hulusi akar.jpg

Ministri i Mbrojtjes Kombëtare (MSB), Hulusi Akar dhe Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë turke, Gjeneralarmate Yaşar Güler shkuan sot në kryeqytetin e Libisë, Tripoli.

Para se të nisej për në Libi ministri Akar bëri kontroll dhe inspektime në Komandën e Operacioneve Luftarake të Forcave Ajrore, që ndodhet në qytetin e Eskişehir-it dhe prej nga ku drejtohen edhe operacionet ajrore “Kthetra-Vetëtima” dhe “Kthetra-Rrufeja” (në veri të Irakut kundër organizatës separatiste terroriste PKK).

Pastaj i shoqëruar nga Shefi i Shtabit të Ushtrisë, Gjeneralarmate Akar shkoi në Tripoli për të zhvilluar kontakte me zyrtarët libianë.

 


Lajme të ngjashme