Presidenti Erdogan bisedoi me kapitenin e anijes së rrëmbyer me ekuipazh turk

Presidenti Recep Tayyip Erdogan zhvilloi një bisedë tjetër telefonike me Furkan Yaren, kapiteni i anijes së sulmuar në det të hapur në Nigeri.

1570186
Presidenti Erdogan bisedoi me kapitenin e anijes së rrëmbyer me ekuipazh turk

Presidenti Recep Tayyip Erdogan zhvilloi një bisedë tjetër telefonike me Furkan Yaren, kapiteni i anijes së sulmuar në det të hapur në Nigeri.

Në deklaratën e bërë nga Drejtoria e Komunikimeve të Presidencës bëhet e ditur se Presidenti Erdogan ndjek nga afër të gjitha zhvillimet në lidhje me këtë temë dhe mori informacione në lidhje me gjendjen shëndetësore të 3 ekuipazhit të anijes së sulmuar që ankoroi në Gabon dhe u uroi atyre përsëri të shkuara.  

Erdogan bëri të ditur se janë duke vazhduar në mënyrë intensive nismat për të shpëtuar personelin e rrëmbyer.

Nga ana tjetër edhe Ambasadorja e Turqisë në Librevil, Nilufer Erdem Kaygısız bisedoi me 3 personat e ekuipazhit të anijes turke të mallrave “Mozart”, që u rrëmbye nga piratët e detit.

Anija e mallrave “Mozart” u sulmua të dielën nga piratët në një pikë rreth 180 milje larg qytetit Lagos të Nigerisë.

Ata morën peng 15 nga 19 anëtarë të ekuipazhit turk dhe u larguan nga anija, ndërsa gjatë sulmit vranë një pjesëtar të personelit, shtetas azerbajxhanas.

Anija me tre pjesëtarët e mbetur u ankorua të dielën në Portin Gentil të Gabonit.

 


Lajme të ngjashme