Presidenti Erdogan zhvilloi një bisedë telefonike me Kryeministrin e Italisë, Giuseppe Conte

Sipas njoftimit të Drejtorisë së Komunikimeve të Presidencës, gjatë bisedës Erdogan-Conte u shqyrtuan hapat për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe çështjet rajonale.

1564686
Presidenti Erdogan zhvilloi një bisedë telefonike me Kryeministrin e Italisë, Giuseppe Conte

Presidenti Recep Tayyip Erdogan zhvilloi një bisedë telefonike me Kryeministrin e Italisë, Giuseppe Conte.

Sipas njoftimit të Drejtorisë së Komunikimeve të Presidencës, gjatë bisedës Erdogan-Conte u shqyrtuan hapat për zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe dhe çështjet rajonale.

Presidenti Erdogan tha se ata vlerësojnë marrëdhëniet midis dy vendeve dhe në kohën më të përshtatshme si pasojë e kushteve të epidemisë së koronavirusit kërkojnë që të zhvillojnë samitin e tretë ndërqeveritar me Italinë në Turqi.

Erdogan falënderoi Italinë për mbështetjen në lidhje me Bashkimin Evropian (BE) dhe nënvizoi se beson se Italia do ta drejtojë BE-në një qëndrim të bazuar në bonsens dhe drejtësi në Mesdheun Lindor.

Kreu i qeverisë turke u shpreh gjithashtu se Italia i sheh të dobishme hapat e bashkëpunimit me Qeverinë e Pajtimit Kombëtar në Libi.

 


Lajme të ngjashme