Tërmeti në Izmir, rritet në 62 numri i qytetarëve që kanë vdekur

Sipas informacionit të marrë nga Qendra e Koordinimit për Shëndetin dhe Fatkeqësitë (SAKOM) deri tani nga tërmeti kanë humbur jetën 62 qytetarë, njëri për shkak të mbytjes.

1519723
Tërmeti në Izmir, rritet në 62 numri i qytetarëve që kanë vdekur
İzmir deprem.jpg

Nga 940 të plagosur 128 vazhdojnë të marrin trajtimin mjekësor, nga të cilët 8 janë nën kujdes intensiv dhe 3 janë në gjendje të rëndë.

Deri tani janë regjistruar 902 lëkundje pasuese, 42 mbi 4 ballë sipas shkallës Rihter

Ndërkaq vazhdojnë punimet e kërkim-shpëtimit në 8 pallate të rrënuara në nënprefekturën Bayrakli, më e prekura nga tërmeti i 30 tetorit.

Departamenti për Menaxhimin e Fatkeqësive dhe Situatave Emergjente (AFAD) kishte bërë të ditur se tërmeti me madhësi 6,6 ballë sipas shkallës Rihter ishte regjistruar në orën 14.51 me kohën lokale detin Egje, 17 km larg brigjeve të qytezës Seferihisar të Izmirit.

Gjithashtu ishte bërë e ditur se epiqendra e tërmetit kishte qenë nëLajme të ngjashme