Lufta antiterror, vazhdon shpërbërja e organizatës separatiste terroriste PKK

Në rajonin e malit Cudi në Sirnak (Turqi) u neutralizuan 2 pjesëtarë të organizatës separatiste terroriste PKK.

1510785
Lufta antiterror, vazhdon shpërbërja e organizatës separatiste terroriste PKK

Në rajonin e malit Cudi në Sirnak (Turqi) u neutralizuan 2 pjesëtarë të organizatës separatiste terroriste PKK.

Sipas deklaratës së Ministrisë së Punëve të Brendshme në kuadër të operacioni “Rrufeja-13 Bestler Dereler” në rajonin e malit Cudi në Sirnak u zhvillua një operacion nga Komandot dhe njësitë e Ekipeve Speciale të Xhandarmërisë së rrethit.

Në operacionin e mbështetur edhe nga Komanda e Forcave Ajrore u neutralizuan 2 terroristë të armatosur.

Bëhet e ditur se vazhdon operacioni në rajon.

Ministri i Punëve të Brendshme Suleyman Soylu deklaroi nëpërmjet një postimi në median sociale se një terrorist i PKK-së me aktivitetet 27-vjeçar në organizatën terroriste zbriti nga mali dhe u dorëzua në Sanliurfa.

Edhe në Van, falë punën bindëse të ekipeve të policisë një terrorist i PKK-së u dorëzua tek forcat e sigurisë.

 

 


Lajme të ngjashme