Koronavirusi në Turqi (2 gusht) – 18 të vdekur dhe 978 të shëruar në 24 orët e fundit

Numri i rasteve të reja të infektimit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Turqi vazhdon të jetë nën pragun psikologjik të 1.000 personave.

1465955
Koronavirusi në Turqi (2 gusht) – 18 të vdekur dhe 978 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë njoftoi të dielën në mbrëmje se 18 qytetarë të tjerë kanë humbur jetën në 24 orët e fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Turqi duke e çuar numrin total të vdekjeve në 5.728.

“Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara me koronavirus është rritur në 232.856, pasi 987 njerëz më shumë rezultuan pozitivë në testet e virusit”, theksoi Ministria.

Sipas saj, një total prej 216.494 pacientësh, nga të cilët 978 nga e shtunë në të diele, janë shëruar dhe janë larguar nga spitalet që nga fillimi i pandemisë.

“Gjithashtu ditën e fundit janë kryer 40.247 teste dhe numri total i testeve të bëra deri më tani në Turqi ka arritur në 4.885.916”, sqaroi ajo.

 


Lajme të ngjashme