Erdogani uron Azerbajxhanin me rastin e përvjetorit të republikës

Mesazh urimi nga Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) për Kryetarin e Shtetit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev.

Erdogani uron Azerbajxhanin me rastin e përvjetorit të republikës

Mesazh urimi nga Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) për Kryetarin e Shtetit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev.

Presidenti Erdoan i dërgoi një mesazh urimi homologut azerbajxhanas, Aliyev me rastin e përvjetorit të republikës, e cila u shpall më 28 maj 1918.  

“Dua të theksoj se jemi të vendosur për të përforcuar edhe më shumë marrëdhëniet tona strategjike, të cilat zhvillohen me sloganin një komb dy shtete” u shpreh kreu i shtetit turk në mesazhin drejtuar Aliyevit.

Erdoan tha se sukseset e mëdha të arritura nga Azerbajxhani, mik dhe vëlla, pasi fitoi pavarësinë, janë një burim krenarie edhe për Turqinë.  Lajme të ngjashme