Erdogan dhe Macron diskutojnë në lidhje me samitin tresh të Sirisë në Soçi

Presidenti, Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) zhvilloi një bisedë telefonike me Presidentin e Francës, Emmanuel Macron.

855075
Erdogan dhe Macron diskutojnë në lidhje me samitin tresh të Sirisë në Soçi

Presidenti, Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) zhvilloi një bisedë telefonike me Presidentin e Francës, Emmanuel Macron.

Sipas informacioneve të marra nga burimet presidenciale, në bisedën telefonike që u zhvillua derisa Erdoan ndodhej në qytetin Ballëkesir (Balıkesir), u diskutuan marrëdhëniet dypalëshe dhe problemet rajonale.

Kreu i shtetit turk ka njoftuar Presidentin Macron në lidhje me samitin tresh për Sirinë që u organizua më 22 nëntor në Soçi të Rusisë.

Gjatë bisedës u vë theksi i veçantë në rëndësi të madhe mbajtjes së zgjedhjeve të lira dhe të drejta nën vëzhgimin e OKB-së ku të gjithë sirianët do të mund të votojnë.

Në bisedë dy presidentët diskutuan edhe për forcimin e marrëdhënieve në fushën e ekonomisë, energjisë dhe industrisë së mbrojtjes në mes Turqisë dhe Francës.

Dy bashkëbiseduesit theksuar rëndësinë jetike të mbrojtjes së integritetit territorial të Sirisë dhe për atë që rajonet e pastruara nga DEASH-i të mos lihen në duart e organizatave tjera terroriste.Lajme të ngjashme