Presidenti Erdogan në Soçi të Rusisë për takimin tresh Turqi-Rusi-Iran

Tema kryesore e takimit tresh që do të mbahet në Soçi të Rusisë do të jetë kriza e Sirisë.

852858
Presidenti Erdogan në Soçi të Rusisë për takimin tresh Turqi-Rusi-Iran

Presidenti Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) sot udhëtoi për në Soçi të Rusisë, si i ftuari i Presidentit Vladimir Putin.

Presidenti Erdoan në këtë vizitë shoqërohet nga zonja e parë, Emine Eroan, ministri i Jashtëm, Mevlyt Çavushollu (Mevlüt Çavuşoğlu) dhe ministri i Energjetikës dhe Burimeve Natyrore, Berat Allbajrak (Albayrak).

Këtu Presidenti Erdoan në Pallatin Sanatoriumi Rus do të takohet me Presidentin e Iranit, Hasan Ruhani.

Tema kryesore e takimit do të jetë kriza e Sirisë.

Gjatë mbledhjes treshe që do të mbahet në qytetin Soçi të Rusisë, liderët e Turqisë, Rusisë dhe Iranit do të diskutojnë në lidhje me zhvillimet e fundit në Siri dhe situatën në rajon.

Pas takimit me pjesëmarrjen e Presidentëve Putin dhe Ruhani do të organizohet edhe një konferencë e përbashkët për shtyp.

Më pas presidentët Erdoan, Putin dhe Ruhani do të takohen në darkën që do të shtrohet për nder të tyre.

Ky do të jetë njëkohësisht takimi i 6-të kokë më kokë i Presidentit Erdoan me Presidentin Putin gjatë një viti.

 


Lajme të ngjashme