Tërmet në Izmir

Një tërmet ka goditur Izmirin në det të hapur në Nënprefekturën Karaburun.

751094
Tërmet në Izmir

Një tërmet ka goditur Izmirin në det të hapur në Nënprefekturën Karaburun.

Tërmeti që ra 85 kilometra në largësi të bregut të Izmirit në jug të ishullit Lesbos (Midili) të Greqisë, krahas Izmirit u ndje edhe në Stamboll, Tekirdag dhe Çanakkala.  

Sipas deklaratës së observatorit sizmologjik Kandilli tërmeti që goditi Detin Egje ishte i shkallës 6,2 Rihter.

Tërmeti që ra në orën 15.31 sipas orës së Turqisë dhe ishte në 7 kilometra thellësi në det.

Në lidhje me tërmetin nuk janë dhënë ende informacioneve nëse ka shkaktuar të vdekur apo dëme materiale.Lajme të ngjashme