Kryeministri Yildirim: Rezultati i referendumit duhet të respektohet nga të gjithë

“Nuk mund të thuhet fjalë tjetër mbi atë të popullit”, tha të martën në mbledhjen e grupit parlamentar Kryeministri Binali Jëlldërëm (Binali Yıldırım), ndërsa kërkoi nga të gjithë të respektojnë rezultatin e referendumit të së dielës.

715484
Kryeministri Yildirim: Rezultati i referendumit duhet të respektohet nga të gjithë

Kryetari i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) dhe Kryeministri Binali Jëlldërëm (Binali Yıldırım) mbajti sot një fjalim në mbledhjen e grupit parlamentar.

“Nuk mund të thuhet fjalë tjetër mbi atë të popullit”, tha Kryeministri Jëlldërëm ndërsa kërkoi nga të gjithë të respektojnë rezultatin e referendumit popullor që u mbajt të dielën.

Jëlldërëm i quajti të kota përpjekjet për të errësuar rezultatin e referendumit duke përhapur thashetheme për manipulime.

“Vullneti i popullit është reflektuar lirshëm në kutinë e votimit dhe kjo punë ka mbaruar”,- theksoi Jëlldërëm, duke shtuar se këto nuk ishin zgjedhje partiake.  

“Ky (referendumi) ishte zgjedhja e të ardhmes së popullit. Populli i tha “Po” ndryshimit të sistemit qeverisës, puna ka mbaruar këtu”,- vlerësoi Jëlldërëm.

Kryeministri tha se pas publikimit të rezultateve zyrtare të referendumit Presidentin Rexhep Tajip Erdoan (Recep Tayyip Erdoğan) do ta ftojnë në Partinë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti).Lajme të ngjashme