Jëlldërëm dhe kryeministri i Jordanisë zhvillojnë një bisedë telefonike

Kryeministri Binali Jëlldërëm (Binali Yıldırım) zhvilloi një bisedë telefonike me Kryeministrin e Jordanisë, Hani el-Mulki.

641433
Jëlldërëm dhe kryeministri i Jordanisë zhvillojnë një bisedë telefonike

Kryeministri turk i shprehu ngushëllimet homologut jordanez për viktimat që humbën jetën në sulmin terrorist të 18 dhjetorit në rajonin Karak të Jordanisë dhe tërhoqi vëmendjen në rëndësinë e bashkëpunimit të Turqisë dhe Jordanisë në luftën kundër terrorit.

Binali gjithashtu e falënderoi Mulki-n për solidaritetin që Jordania tregoi ndaj tentativës së grushtit të shtetit nga ana e organizatës terroriste gyleniste/ struktura paralele në shtet (FETO/PDY) më 15 korrik 2016.

Në bisedë Jëlldërëm theksoi se në krizën e Sirisë, Turqia dhe Jordania janë dy vendet që e kanë sipërmarrë më shumë përgjegjësinë njerëzore dhe theksoi se mbrojtja e armëpushimit në Siri dhe vazhdimi i bashkëpunimit për arritjen e zgjidhjes politike të përhershme ka një domethënie të rëndësishme.

Edhe  Kryeministri i Jordanisë, Hani el-Mulki tha se zotërojnë një vullnet të fuqishëm për përforcimin edhe më shumë të bashkëpunimit me Turqinë përfshi edhe në marrëdhëniet ekonomike.

Ai bëri të ditur se i bashkohet fjalëve të Kryeministrit Jëlldërëm në lidhje me Sirinë. Ndërkohë ai shprehu edhe ngushëllimet për dëshmorët që kanë rënë në sulmet terroriste të kohëve të fundit në Turqi.Lajme të ngjashme