Ministri Çavusoglu bën publik planin e Turqisë për Sirinë

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavusoglu, ndau me publikun për herë të parë të hënën Planin për Sirinë, që Turqia i ka propozuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ministri Çavusoglu bën publik planin e Turqisë për Sirinë

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavusoglu, ndau me publikun për herë të parë të hënën Planin për Sirinë, që Turqia i ka propozuar Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Në plan përfshihet gjithashtu një operacion i përbashkët i forcave speciale turke dhe amerikane për rimarrjen e qytetin sirian të Rakës nga organizata terroriste, DAESH.

Pasi vuri në pah se Ushtria e Lirisë Siriane (FSA), edhe pse shumë ngadalë, po shënon përparim kundër organizatës terroriste në atë zonë, ministri Çavusoglu nënvizoi se Raka mund të rimerret me lehtësi duke bashkëvepruar me SHBA-të dhe duke hapur një front të ri në linjën e Jarabulusit.Lajme të ngjashme