Turqia konfirmon parimin e “kufijve të hapur” për emigrantët sirianë

Turqia konfirmon parimin e “kufijve të hapur” për emigrantët sirianë

Turqia konfirmon parimin e “kufijve të hapur” për emigrantët sirianë

Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Cavusoglu siguroi se Turqia do të mbetet besnike e “politikës së kufijve të hapur” për çështjen e emigrantëve, pa dhënë detaje për periudhën e saktë se kur kontingjenti prej mijëra shtetasve sirianë të bllokuar në postën kufitare do të lejohen të hyjnë në territorin e saj.

“Ne do të mbajmë ende këtë politikë të kufijve të hapur për emigrantët që po largohen nga vendi i tyre shkak i agresionit të regjimit sirian si dhe sulmeve ruse”, deklaroi Cavusoglu në dalje të një takimi me homologët evropianë në Amsterdam.


Fjalët Kyçe: Mevlut Çavusoglu , Turqi , Siri

Lajme të ngjashme