Erdoani denoncon përpjekje të vijueshme për gjenocid nga Izraeli

Kryeministri i Turqisë, Rexhep Tajip Erdoan, reagoi edhe njëherë sot kundër Izraelit, duke denoncuar bombardimet në Rripin e Gazës si një përpjekje e vazhdueshme për gjenocid ndaj palestinezëve.

Erdoani denoncon përpjekje të vijueshme për gjenocid nga Izraeli

“Nuk është hera e parë që ne jemi përballur me një situatë të tillë. Që prej vitit 1948, çdo ditë, çdo muaj dhe kryesisht gjatë muajit të shenjtë të ramazanit, ne jemi dëshmitarë për një përpjekje të vazhdueshme për gjenocid nga ana e shtetit hebre”, deklaroi shefi i qeverisë turke në një konferencë ndërkombëtare të liderëve myslimanë në Stamboll.


Fjalët Kyçe:

Lajme të ngjashme