Shtypi botëror 16.07.2021

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e premte 16 korrik 2021:

1676428
Shtypi botëror 16.07.2021

Shtypi frankofon

“Le Soir”: Dy trupa të tjerë u gjetën në përmbytjet në Belgjikë, numri i të vdekurve rritet në 11

“Le Figaro”: "Zonja është gati": (e mbyllur për shkak të llojit të ri të koronavirusit Kovid-19) Kulla Eiffel rihapet të premten më 16 Korrik, me numrin e vizitorëve përgjysmuar

“France 24”: Oliver Daemen, astronauti më i ri në histori në moshën 18 vjeç, do të udhëtojë në hapësirë ​​me miliarderin amerikan Jeff Bezos më 20 korrik

Shtypi në arabisht

“Al-Doustur (Jordani): Kolonët izraelitë i konsiderojnë të gjitha oborret e Xhamisë Al-Aksa të qasshme për ta, pasi ato ruhen nga forcat izraelite të sigurisë

Al-Raye al-Qatariyye” (Katar): Saad al-Hariri, i cili ishte caktuar të formonte qeverinë e re në Liban, e ktheu këtë detyrë

“Al-Quds al-Arabi (Angli): Protestuesit në Kryeqytetin e Libanit, Bejrut bllokuan disa rrugë pasi Saad al-Hariri, i cili ishte ngarkuar me formimin e qeverisë së re, njoftoi se ai e kishte kthyer këtë detyrë

Shtypi në spanjisht


El Pais (Spanjë): Në Spanjë, Partia e Popullit (Partido Popular) dhe partia Qytetarët (Ciudadanos) po propozojnë të negociojnë reformat që qeveria po planifikon duke ndryshuar disa ligje

El Mundo (Spanjë): Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Statistikave Spanjolle (INE), një në dhjetë qytetarë spanjollë vuajnë nga vështirësitë e jetesës në vitin 2020 dhe shkalla e varfërisë ka arritur nivelin më të lartë që nga viti 2008.

TeleSur (Venezuelë): Gjykata Kushtetuese e Guatemalës ka vendosur të apelojë vendimin e marrë për të kufizuar protestat që kërkojnë dorëheqjen e Presidentit Alejandro Giammattei

Gjermani

Bild.de: Përshkallëzohet bilanci i fatkeqësisë së përmbytjes në Gjermani. Forcat e Armatosura Gjermane (Bundeswehr) po dërgojnë 850 ushtarë të tjerë (në zonat e fatkeqësisë për operacionet e kërkimit dhe shpëtimit).

Frankfurter Rundschau: Ndryshimi i klimës po intensifikon ngjarjet ekstreme të motit, të tilla si përmbytjet pas shiut të madh, siç shihet në perëndim të Gjermanisë dhe vendet fqinje

Deutsche Welle: Vizita e kancelares gjermane Angela Merkel në SHBA filloi me mesazhe të ngrohta. Merkel, e cila mori një doktoraturë nderi nga Universiteti Johns Hopkins, foli për thellësinë e marrëdhënieve SHBA-Evropë, ndërsa Presidenti i SHBA Joe Biden tha, "Marrëdhëniet Gjermani-SHBA janë të hekurta”

Rusi

TASS: Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se gazsjellëzi "Rryma e Veriut-2" nuk synon të zëvendësojë transferimet e gazit rus përmes Ukrainës

Izvestia: Afganistani, Uzbekistani, SHBA-të dhe Pakistani vendosën të krijojnë një platformë të re katërshe për të mbështetur procesin e paqes në Afganistan

RIA Novosti: Përfaqësuesi i Ukrainës në Grupin e Kontaktit Trepalësh (i përbërë nga Ukraina, Rusia dhe Organizata për Sigurinë dhe Bashkëpunimin në Evropë (OSBE), Aleksey Arestovic tha se Angela Merkel preferoi Rusinë ndaj Ukrainës dhe tradhëtoi interesat e Ukrainës

Ballkan

ATSH (Shqipëri): Ambasada Amerikane mbështet reformën që synon përmirësimin e burgjeve

RTK (Kosovë): Osmani: Do t’i kundërshtojmë ata që synojnë destabilizimin e rajonit

MIA (Maqedonia e Veriut): Aleanca për Shqiptarët u dërgoi letër vendeve mike të Evropës në shenjë solidarizimiLajme të ngjashme