Shtypi botëror 14.06.2021

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e hënë, 14 qershor 2021:

1657561
Shtypi botëror 14.06.2021

 

Shtypi gjerman

Frankfurter Allgemeine Zeitung” (Gjermani) – Papa Françesku e quan Mesdheun "varrezën më të madhe në Evropë"

DPA” (Gjermani) – Mbretëresha e Anglisë, Elizabeta e Dytë, priti në takim Presidentin Amerikan, Joe Biden dhe Zonjën e Parë, Jill Biden.

Tagesspiegel.de” (Gjermani) – Në Izrael u mbyll epoka e Kryeministrit Netanyahu - Ndryshimi historik i qeverisë në Izrael

 

Shtypi spanjoll

El Pais” (Spanjë) – Udhëheqësit e G7-s zotohen të dhurojnë 1 miliard vaksina kundër koronavirusit deri në 2022

La Vanguardia” (Spanjë) - Migrimet për shkak të kushteve klimatike arrijnë në nivele rekord. Në vitin 2020 pati 40 milionë njerëz të detyruar të linin vendbanimin e tyre të zakonshëm dhe 75% e këtij migrimi ndodhi për shkak të katastrofave natyrore.

TeleSur” (Venezuelë) – Brazili dhe Venezuela bënë hapjen e Kupës Amerikane-2021 (turneu i futbollit në Amerikën e Jugut)

 

Shtypi francez

Le Parisien” (Francë) – Pasi qëndroi 12 vjet në pushtet, Netanyahu nuk është më kryeministri i Izraelit

Le Monde” (Francë) – Jep dorëheqjen Shefi i Shtabit të ushtrisë franceze, gjenerali Francois Lecointre

France 24” (Francë) – Samiti i NATO-s - Aleanca dëshiron të hapë një faqe të re në marrëdhëniet e saj transatlantike  

 

Shtypi rus

Izvestiya” – Sot hyn në fuqi ndalimi për blerjen e obligacioneve të qeverisë ruse nga kompanitë financiare amerikane

RBK” – Presidenti i ShBA, Joe Biden e ndërlidhi me karakterin si person faktin që Presidenti rus Vladimir Putin nuk e ka ndryshuar pozicionin e tij pavarësisht presionit të Uashingtonit   

Lenta.ru” – Masa më të forta karantine do të merren në Shën-Petërburg nga 17 qershori  

 

Shtypi arab

Al-Raya Al-Katariya (Katar) – Arabia Saudite deklaroi se këtë vit do të lejojë vetëm qytetarët e saj dhe ata që jetojnë brenda mbretërisë së saj të bëjnë ritualin e Haxhit

Yeni Hayat” (Palestinë, Bregu Perëndimor) – Kryeministri Palestinez, Muhamed Ishtiyye priti në takim delegacionin e Bankës Botërore për rindërtimin e Rripit të Gazës

Al-Vatan” (Oman) – Sulltanati i Omanit nënshkroi me Francën një memorandum mirëkuptimi për bashkëpunim ushtarak

 

Shtypi shqiptar në Ballkan

ATSh” (Shqipëri) - Shqipëria në Këshillin e Sigurimit të OKB/ Ambasadorja Kadare për ATSH: Vizibiliteti më i madh që shteti shqiptar ka njohur ndonjëherë në arenën ndërkombëtare  

MIA” (Maqedonia e Veriut) – Stoltenberg: Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut dhe Malit të Zi është dëshmi se dyert e NATO-s janë të hapura  

RTK” (Kosovë) – Takimi me 15 qershor në Bruksel, nuk pritet të sjellë të rejaLajme të ngjashme