Shtypi botëror 11.05.2021

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e martë, 11 maj 2021:

1637839
Shtypi botëror 11.05.2021

Francë

“France 24”: Covid-19: Sipas kryeministrit francez, Jean Castex, Franca po "del" nga kriza shëndetësore

“Le Monde”: Covid-19: Ministri francez i Shëndetësisë, Olivier Veran konfirmoi se tarracat e kafeneve dhe restoranteve do të rihapen më 19 maj

“Le Parisien”: Kryeministri francez Jean Castex njoftoi se do të jepen ndëshkime më të rënda kundër atyre që sulmojnë policinë ose xhandarmërinë

Gjermani

“Deutsche Welle”: Pesë parti në Kuvendin e Madh Popullor të Turqisë (TBMM) dënuan operacionin e Izraelit kundër Mesxhid al-Aqsa me një deklaratë të përbashkët dhe i bënë thirrje Gjykatës Ndërkombëtare Penale për të vepruar

“Spiegel.d”e: Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH): "Mutacioni indian i llojit të ri të koronavirusit (Covid-19) është alarmues"

“Bild.de”: Ministri i Brendshëm gjerman Horst Seehofer rezultoi pozitiv me Covid-19

Shtypi në spanjisht

“El Pais” (Spanjë): Ekonomia spanjolle, e cila u tkurr për shkak të Covid-19, ka filluar të rritet përsëri

“Telesurtv” (Venezuelë): Venezuela dënoi sulmet e Izraelit ndaj Palestinës

Shtypi në arabisht

“Eldustour” (Jordani): "Jeruzalemi është një çështje themelore dhe kritike, ajo që po ndodh (sulmet izraelite) duhet të ndalen," tha Ministri i Jashtëm i Jordanisë, Eymen Safedi në një takim me Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

“Aljazeera” (Katar): Kurani u dogj ... Ushtria pushtuese përsëri sulmoi Al-Aksa, po rritet numri i të vrarëve në ngjarje

“Elqudus elarabi” (Angli): Presidenca palestineze ngarkon me përgjegjësi Izraelin pushtues për (tensionin). Presidenti Recep Tayyip Erdogan bisedoi me udhëheqësit arabë për t'i dhënë fund sulmeve të Izraelit

Rusi

“Regnum”: Banka Qendrore e Rusisë propozoi një sistem për t'u kthyer depozitat mbajtësve të llogarive bankare që humbën paratë e tyre në sulmet kibernetike

“Lenta.ru”: Yuri Averyanov, zëvendëssekretari i Këshillit Kombëtar të Sigurisë ruse, mendon se Shtet e Bashkuara të Amerikës inkurajojnë vendet e tjera të prodhojnë armë biologjike

“Gazeta.ru”: ": Sipas Presidentit amerikan, Joe Biden nuk ka asnjë provë që Rusia ishte autori i sulmit kibernetik ndaj sistemit IT të eksportuesit më të madh të naftës në vend, Tubacionit Kolonial.

Ballkan

“ATSH” (Shqipëri): Rreth 20 mijë vaksinime për uniformat blu, brenda qershorit synohen 1 milion vaksinime

“RTK” (Kosovë): Borrel i jep kohë Kurtit të bëhet gati për dialog me Serbinë

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Skenarët për ndarjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut janë të vështira për t’u zbatuar në BELajme të ngjashme