Shtypi botëror 22.03.2021

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara botërore për sot, e hënë, 22 mars 2021.

1606066
Shtypi botëror 22.03.2021

“Al-Raya Al-Qatariya” (Katar): Samiti Evropian do të mbahet të enjten për të diskutuar reflektimet e llojit të ri të koronavirusit (COVID-19)

“VATAN” (Oman): Ekspertët thonë se COVID-19 mund të kthehet në një sëmundje sezonale në të ardhmen. Burimi i virusit do të shpallet javën e ardhshme.

“Al-Mustakbal” (Liban): Shkencëtarja turke Ozlem Türeci thotë se "COVID-19 mund të jetë shpresë për pacientët me kancer. Metoda me të njëjtën vaksinë do të përdoret së shpejti në luftën kundër kësaj sëmundjeje."

“Deutsche Welle” (Gjermani): Mësohet se Kancelarja gjermane Angela Merkel dëshiron që masat e mbylljes në fuqi në Gjermani për shkak të epidemisë së COVID-19 të zgjaten deri në prill

“tagesschau.de” (Gjermani): Zëvendëskryeministri Olaf Scholz bën të ditur se "Një valë e madhe pushimesh për festën e Pashkëve rrezikon pushimet verore për të gjithë ne."

“Berliner Zeitung” (Gjermani): Shkencëtarët parashikojnë që vala e tretë e COVID-19 mund të jetë më e lartë se paraardhësit e saj

“Le Monde” (Francë): Mundësia e shtyrjes së zgjedhjeve lokale në Francë për shkak të COVID-19 shqetëson opozitën

“France 24” (Francë): 6.500 njerëz morën pjesë në karnavalin e mbajtur në qytetin Marsejë, pa respektuar masat kundër COVID-19

“Le Temps” (Zvicër): Qyteti i Gjenevës, ku ndodhen selitë e organizatave ndërkombëtare, është në mes të konfliktit midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Kinës

“El Pais” (Spanjë): Për shkak të COVID-19, vetëm një në çdo 12 kompani mund të përfitojë nga ndihma shtetërore në Spanjë

“El Mundo” (Spanjë): Për të parandaluar gjermanët që preferojnë ishujt Balearik të Spanjës, udhëheqësja gjermane Angela Merkel kërkoi të mos shkohet në këta ishuj dhe Mallorca gjatë periudhës së valës së 3-të

“El Nacional” (Venezuelë): Regjimi i Venezuelës ka njoftuar se do të zbatohet një kufizim radikal 15-ditor në mënyrë që të ngadalësohet ritmi i COVID-19

“Lenta.ru” (Rusi): Amerikanët e vlerësojnë si të vrazhdë dhe të turpshme atë që tha Presidenti Joe Biden për udhëheqësin rus Valdimir Putin

“RIA Novosti” (Rusi): Gjykata Ushtarake e Sofjes vendosi që një nga 6 personat e dyshuar për spiunazh për Rusinë të arrestohen

“TASS” (Rusi): Thierry Breton, Komisioneri Evropian përgjegjës për Tregun e Brendshëm, deklaroi se Bashkimi Evropian nuk ka nevojë për vaksinën "Sputnik V"

“ATSH” (Shqipëri): Ambasadorja amerikane në Tiranë Yuri Kim thotë se  miqësia midis amerikanëve dhe shqiptarëve vetëm do të thellohet

“RTK” (Kosovë): Sot mbahet seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Përgjigjet për çështjet e hapura mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut janë në marrëveshjen për fqinjësinë e mirë dhe miqësiLajme të ngjashme