Shtypi botëror 04.03.2021

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e enjte, 4 mars 2021:

1594873
Shtypi botëror 04.03.2021

 

Shtypi gjerman

Deutche Welle” (Gjermani) – 25.000 biznese në prag falimentimi për shkak të pandemisë

Bild.de” (Gjermani) – Kancelarja Angela Merkel zgjati deri në 28 mars kufizimet e Covid-19

Frankfurter Allgemeine Zeitung” (Gjermani) – Policia suedeze dyshon për terror në sulmin e djeshëm me thikë

 

Shtypi spanjoll

El Pais” (Spanjë) – BE-ja i bën presion Spanjës për reduktimin e “punësimit të përkohshëm në sektorin publik”

El Diaro” (Bolivi) – Bolivia përjeton hidhërimin e vdekjes tragjike të 28 njerëzve në zona të ndryshme të vendit

“La Tercera” (Kili) – Hiqet detyrimi i mbajtjes së maskës në shtetet Teksas dhe Mississippi të ShBA-së

 

Shtypi francez

Le Soir” (Belgjikë) – Ish-presidenti francez, Nicolas Sarkozy: “Nuk kam vullnet për t’u rikthyer në politikë”

Liberation” (Francë) – Vendime të reja si pjesë e masave kundër Covid-19 në Francë: Pritet që qyteti i vetëm i Francës, ku do të zbatohet ndalimqarkullimi në fundjavë, të jetë Pas-de-Calais, që ndodhet në veri të Francës

France 24” (Francë) – Gjykata Ndërkombëtare Penale nisi hetimin për krimet e luftës që pretendohet se janë kryer në territoret palestineze

 

Shtypi rus

RIA Novosti” – Kina dhe Rusia vlerësohen si kërcënim në strategjinë amerikane për sigurinë kombëtare dhe Rusia synon të zgjerojë ndikimin e saj global dhe të luaj një rol destabilizues në arenën ndërkombëtar

Lenta.ru” – Presidenti amerikan Joe Biden zgjati me një vit afatin e sanksioneve që ShBA-ja filloi të zbatojë ndaj Rusisë në vitin 2014 për shkak të ngjarjeve në Krime dhe Ukrainë.

Kommersant” – Koronavirusi mund të qëndrojë për një kohë të gjatë në trupin e pacientëve me sistem të dobësuar imunitet dhe mund të shkaktojë mutacione

 

Shtypi arab

Al-Raya” (Katar) – Katar bëri thirrje për rritjen e veprimit të përbashkët arab

Al-Quds Al-Arabi (Londër, Angli) – Sekretari i Përgjithshëm i Ligës Arabe, Ahmed Aboul Gheit: “Vendet arabe do të ketë qasje pozitive ndaj çdo administrate amerikane që interesohet me çështjen palestineze”

 

Shtypi shqiptar në Ballkan

ATSh” (Shqipëri) - Programi i rindërtimit të 300 qendrave shëndetësore/ Ndryshim total i tyre në Tiranë, kanë dalë nga errësira në dritë

MIA” (Maqedonia e Veriut) – Qeveria e mori besimin nga deputetët

RTK” (Kosovë) – KQZ sot shpall rezultatet përfundimtareLajme të ngjashme