Shtypi botëror 21.01.2021

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara botërore për sot, e enjte, 21 janar 2021:

1568527
Shtypi botëror 21.01.2021

“zdf.de” (Gjermani): Presidenti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier shprehu kënaqësinë e tij me emërimin e Joe Biden si President të SHBA-së

“Deutsche Welle” (Gjermani): Tërheqja e zogjve meshkuj do të ndalohet në Gjermani

“Süddeutsche Zeitung” (Gjermani): Maskat FFP2 ose maskat mjekësore bëhen të detyrueshme në transportin publik dhe dyqanet në Gjermani

“La Vanguardia” (Spanjë): Të paktën tre persona vdiqën në një shpërthim në një ndërtesë në qendër të Madridit, kryeqyteti i Spanjës

“El País” (Spanjë): Presidenti i ri i SHBA Joe Biden ftoi të gjithë amerikanët të "fillojnë gjithçka nga e para"

“Telesur (Venezuelë): Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro i kërkoi Asamblesë Kombëtare të merrte një iniciativë për të rifilluar marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës

“Le Parisien” (Francë):: Franca planifikon të bëjë të detyrueshme testet për COVID-19 për pasagjerët nga vendet e BE-së

“Le Monde” (Francë): Parlamenti miraton zgjatjen e urgjencës shëndetësore

“Le Figaro” (Francë): Parimet e Kartës Islamike: Tre federata nën Këshillin Islamik të Francës refuzojnë të nënshkruajnë dokumentin në formën e tij aktuale

“Al-Jazeera” (Katar): Pas inaugurimit (në SHBA): (Kryeministri izraelit Benjamin) Netanyahu i bën thirrje (presidentit të ri të SHBA Joe) Biden të përballet me Iranin. Evropa përshëndet "mikun" në Shtëpinë e Bardhë dhe (udhëheqësi palestinez Mahmud) Abbas dëshiron të vendosë paqen

“Al-Quds Al-Arab” (Angli): (ish Presidenti i SHBA Donald) Trump nënshkroi një marrëveshje të madhe armësh në favor të Emirateve të Bashkuara Arabe një orë para se Biden të marrë detyrën

“Al-Raya” (Katar): Egjipti njofton rinisjen e marrëdhënieve diplomatike me Katarin

“Kommersant” (Rusi): Në vitin 2020, numri i të huajve që vijnë në Rusi u ul me 70 për qind krahasuar me 2019

“RIA Novosti” (Rusi): NASA dëshiron të zvogëlojë numrin e zyrave të përfaqësimit në Rusi

“Russia Today” (Rusi): Autoriteti Mbikëqyrës i Teknologjive Federale të Informacionit dhe Komunikimit Masiv të Rusisë (Roskomnadzor) po kërkon që rrjeti social rus VKontakte të fshijë thirrjet për të marrë pjesë në protesta (të organizuara për lirimin e disidentit të burgosur Alexey Navalny).

“ATSH” (Shqipëri): Vaksinimi antiCovid/Deri tani 549 mjekë dhe infermierë kanë kryer dozën e parë të vaksinës

“RTK” (Kosovë): Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka i quan të paprecedentë kërcënimet e zyrtarëve politikë

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Maqedonia e Veriut shënon stabilizimin e pandemisë në vendLajme të ngjashme