Shtypi botëror 01.12.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e titujve kryesorë, që janë publikuar nga mediat e shkruara botërore për sot, e martë, 1 dhjetor 2020:

1537633
Shtypi botëror 01.12.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e titujve kryesorë, që janë publikuar nga mediat e shkruara botërore për sot, e martë, 1 dhjetor 2020:

“Handelsblatt” (Gjermani): Ekonomia e Turqisë u rrit 6,7 për qind në tremujorin e tretë

“Deutsche Welle” (Gjermani): Dita e vaksinimit kundër koronavirusit po afron në Bashkimin Evropian (BE) dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA)

“Ard.de” (Gjermani): Ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn thekson se numri i rasteve të reja të infektimeve me COVID-19 duhet të ulen para fillimit të vitit

“Newsabah” (Irak): Presidentët Erdogan dhe Putin diskutojnë përpjekjet për të zgjeruar mbështetjen për paqe në Karabakun Malor

“Al-Watan” (Algjeri): Një qendër shkencore ruse shpreson që epidemia e COVID-19 do të përfundojë në 2021

“Al-Ayam” (Palestinë): Bashkimi Evropian dhuron 9,27 milionë euro për spitalet e Jerusalemit

“Le Parisien” (Francë): Kalime të paligjshme përmes Kanalit Anglez: 120 emigrantë të parregullt u shpëtuan të hënën

“Le Monde” (Francë): Ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin në fjalën e tij të mbajtur përpara ligjvënësve pranoi se kishte "gabime" dhe "probleme" por prapë konfirmoi mbështetjen e tij për forcat e sigurisë

“Le Figaro” (Francë): Kombet e Bashkuara (OKB) bëjnë thirrje për ndihma rekord humanitare prej 29 miliardë eurosh për 2021

“El Mundo” (Spanjë): Bashkimi Evropian lidhur me ekstradimin e udhëheqësit katalanas Carles Puigdemont mohoi qeverinë spanjolle: "Asnjë institucion evropian nuk ka kërkuar nga qeveria të reformojë ligjin e rebelimit kundër shtetit"

“El Pais” (Spanjë): Ministria spanjolle e Shëndetësisë raportoi se më shumë vdekje për shkak të Koronavirusit ndodhën në nëntor krahasuar me muajt e tjerë

“El Nacional” (Venezuelë): Venezuela u mbyll këtë muaj me një zhvlerësim prej 50,90 për qind

“Izvestiya” (Rusi): Presidenti rus Vladimir Putin paraqiti një projektligj në Dumën e Shtetit për të ndaluar nëpunësit civilë nga marrja e shtetësisë së dytë

“Regnum” (Rusi): Departamenti amerikan i Mbrojtjes (Pentagon) synon të blejë helikopterin Mi-24 të prodhuar nga Rusia për të përgatitur instruktorët amerikanë

“Gazetem.ru” (Rusi): Rusët në krye të listës në blerje të patundshmërive në Antalie

“ATSH” (Shqipëri): Marrëveshja me Emiratet e Bashkuara mbërrin në Kuvend, pas ratifikimit fillon ndërtimi i 2 mijë apartamenteve

“RTK” (Kosovë): MPJ në fazën finale të konsultimeve për emërimin e ambasadorëve

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Merkel thotë se ende ka shanse për mbledhjen e parë ndërqeveritare deri në fund të vititLajme të ngjashme