Shtypi botëror 13.11.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara turke për sot, e premte, 13 nëntor 2020:

1527338
Shtypi botëror 13.11.2020

Shtypi gjerman

Der Spiegel” – Mbytet anija afër brigjeve libiane, të paktën 74 të vdekur

Deutsche Welle” – Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier kërkon zyrtar fetar mysliman për ushtrinë gjermane.

Tagesschau.de” – Sipas deklaratës së ministrit gjerman të Financave, Olaf Scholz ndihmat pandemike në Gjermani do të rriten

 

Shtypi spanjoll

El Pais” (Spanjë) – Vaksina e gripit mund të rrisë imunitetin kundër koronavirusit dhe të ulë raportin e vdekjeve

El Mundo” (Spanjë) – Cikloni tropikal “Theta” mund të shkaktojë erëra të forta dhe stuhi detare në bregdetin perëndimor të vendit dhe në ishujt Kanare

“El Nacional” (Venezuela) – Administrata e Maduros në Venezuelë kundërshton ashpër vendimin e BE-së për të zgjatur sanksionet që zbatohen që nga viti 2017.

 

Shtypi francez

Le Parisien” (Francë) – Hera e parë në Francë, u bë transplantimi i mëlçisë tek një pacient me Covid-19

Le Figaro” (Francë) – Karabaku Malor - Presidenti francez Emmanuel Macron ka në plan të dërgojë ndihma humanitare në Armeni

Le Monde” (Francë) – Covid-19: Kryeministri francez Jean Castex ka konfirmuar se nuk do të ketë asnjë ndryshim në rregullat e karantinës edhe për 15 ditë të tjera.

 

Shtypi rus

Kommersant” – Koreja e Jugut do të prodhojë vaksinën “Sputnik V” të zhvilluar në Rusi kundër Covid-19

Lenta.ru” – Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov ka shpjeguar arsyen e pranimit të faljes për avionin rus të rrëzuar nga Azerbajxhani. Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev ka reaguar menjëherë për ngjarjen dhe ka kërkuar bërjen e një hetimi të paanshëm.

Izvestiya” – Zyrtarët e Moskës kanë deklaruar se nuk ka rritje të rasteve të koronavirusit tek adoleshentët.

 

Shtypi arab

Al Quds Al-Arabi” (Angli) – Një Revistë Amerikane: “Kryenegociatori palestinez Saib Ureykat ka vdekur më shpejt se ëndrra e tij për të krijuar shtetin palestinez”

NewSabah” (Irak) – Iraku po përpiqet të zhvillojë energjinë diellore së bashku me projektet e naftës dhe gazit.

 

Shtypi shqiptar në Ballkan

ATSH” (Shqipëri) - Rama: E rëndë dhe e shëmtuar që udhëheqësit e UÇK, trajtohen njësoj si udhëheqësit e një ofensive spastrimi etnik  

MIA” (Maqedonia e Veriut) – Rritet edhe më tej numri i rasteve me Covid-19, po mobilizohen kapacitete shëndetësore

Koha.net” (Kosovë) - Vuçiqi ndërron diskursin: Ta ruajmë paqen, ky është qëllimi i SerbisëLajme të ngjashme