Shtypi botëror 30.10.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e premte 30 tetor 2020:

1518729
Shtypi botëror 30.10.2020

Mediat arabe:

“Alwatan” – Një studim i kryer në Australi për llojin e ri të koronavirusit: Izolimi i përgjithshëm reduktoi vdekjet e shkaktuara nga shumë sëmundje të tjera

“Al-Mustaqbal” – Organizata Botërore e Shëndetësisë: COVID-19 arriti një pikëkthesë të rrezikshme në Lindjen e Mesme

“Al-Raya” – Delegacionet izraelite vizitojnë përditë Emiratet e Bashkuara Arabe

Mediat ruse:

“Russia Today” – Presidenti i Federatës Ruse, Vladimir Putin, njoftoi se nuk do të ketë mbyllje të bizneseve në shkallë vendi në kuadër të luftës kundër pandemisë COVID-19

“RBK” – Në Rusi, 1/3 e popullit mendon që gjendja në lidhje me koronavirusin do të përkeqësohet dhe një pjesë e tyre ka filluar të grumbullojë furnizime në shtëpi

“Lenta” – Kryetari i Shtetit të Rusisë, Vladimir Putin, deklaroi se Armenia duhet ti kthejë Azerbajxhanit 7 rajonet që ka pushtuar në Karabakun Malor

Mediat spanjishtfolëse:

“El Pais” – Spanja në karantinë për shkak të COVID-19 duke filluar që sot, përjashtohen vetëm ishujt Kanare e Baleare, Galicia dhe Ekstremadura

“El Mundo” – Ekspertët: Varianti i COVID-19 që ka ardhur nga Italia dhe ka pësuar mutacion në Spanjë, por shkakton valën e dytë në Evropë

“TeleSur” – Senati i Meksikës miratoi paketën ekonomike 2021, e cila përqendrohet në forcimin e sistemit të shëndetit publik nën masat kundër llojit të ri të koronavirusit dhe përfshin ndryshime në Ligjin për të Ardhurat

Mediat franceze:

“Le Monde” – Disa ndryshime si pasojë e karantinës së përgjithshme kundër COVID-19: Udhëtime jo më të gjata se 1 orë, masa të reja në institucionet arsimore dhe punë në distancë

“Les Echos” – Përshpejtimi i ri i pandemisë COVID-19 mund të reduktojë me 5% aktivitetet ekonomike (të Francës) në fund të vitit

Media gjermane:

“ARD” – Bashkimi Evropian vendosi për bashkëveprim kundër pandemisë COVID-19

Mediat ballkanase:

“Top Channel” – “Deti” / Si do të shkohet në Hagë? Mediat greke: Athina shpall zgjerimin me 12 milje dhe pastaj apelohet në Gjykatë

“RTK” – Paralajmëron ministrja Bajrami: Ekonomia mund të tkurret me 6,7% për shkak të pandemisë

“MIA” – Sërish numër rekord i të infektuarve, kanë filluar masat e rejaLajme të ngjashme