Shtypi botëror 27.10.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara turke për sot, e martë, 27 tetor 2020:

1516799
Shtypi botëror 27.10.2020

 

Shtypi gjerman

Der Spiegel” – Karantinat e Covid-19 në Gjermani shtojnë tek njerëzit problemet psikologjike

Handelsblatt” – Kancelarja gjermane Angela Merkel paralajmëron për rastet Covid-19 që po rriten dita ditës

Deutsche Welle” – Turqia dhe Greqia tërheqin NAVTEX-et që kishin lëshuar për datat 28 dhe 29 Tetor, që përkon me festat kombëtare të të dy vendeve

 

Shtypi spanjoll

El Pais” (Spanjë) – Uragani Zeta zbarkon afër qytetit Tulum [Meksikë], duke shkaktuar shira të rrëmbyeshëm dhe erëra të forta. I gjithë gadishulli i Jukatanit është në gatishmëri të kuqe për stuhinë e kategorisë 1.

El Mundo” (Spanjë) – Juristët refuzojnë alarmin e Kryeministrit Pedro Sánchez pa kontrollin e Kongresit pasi e cilësojnë atë si "joproporcional"

“El Tiempo” (Kolumbi) – Drejtësia boliviane anulon vendimin për arrestimin e [ish-presidentit] Evo Morales

 

Shtypi francez

Le Parisien” (Francë) – Liga e Kamioneve (Champions League): Paris Saint-Germain shkon në Stamboll në mes të krizës Francë-Turqi

France 24” (Francë) – Parisi bën thirrje për t'i dhënë fund bojkotit të produkteve franceze në shumë vende të Lindjes së Mesme

Le Monde” (Francë) – Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan bën thirrje për bojkot të produkteve franceze

 

Shtypi rus

Kommersant” – Bota Islame bojkoton Francën. Nisma e Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan merr mbështetje

Vesti” – Në nëntor Arabia Saudite ia kaloi Rusisë dhe u bë furnizuesi më i madh i naftës në Kinë

Izvestiya” – Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në Greqi – Në takimin, me homologun e tij grek bisedoi për tregtinë ruso-greke, pandeminë Covid-19 dhe mosmarrëveshjen midis Greqisë dhe Turqisë

 

Shtypi arab

Vatan” (Oman) – Koronavirusi i ri (Covid-19) ndikon fuqishëm në ekonominë botërore dhe bën që miliona njerëz të bien në kategorinë e të varfërve

Al Mustakbal” (Liban) – Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA) kanë në plan të vendosin sanksione të reja kundër Iranin

Al Mustakbal” (Liban) – Në Iran çdo 5 minuta vdes një person nga Covid-19

 

Shtypi shqiptar në Ballkan

ATSH” (Shqipëri) - Riatdhesimi i fëmijëve shqiptarë nga Siria në fokus të medias ndërkombëtare

MIA” (Maqedonia e Veriut) – Në Shkup optimizëm – ka hapësirë për arritjen e zgjidhjes me Sofjen, janë të mundshme riqatësimet lidhur me marrëveshjen e fqinjësisë së mirë

Koha.net” (Kosovë) - Përjashtohet mundësia e karantinimit të Prishtinës, paralajmërohen sanksioneLajme të ngjashme