Shtypi botëror 30.09.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara botërorepër sot, e mërkurë 30 shtator 2020:

1500209
Shtypi botëror 30.09.2020

“Al-Jazeera” (Katar): "Udhëheqësi humanitar Emiri i Kuvajtit Sheik Sabah Al-Ahmed, një dorë e bardhë e zgjatur në shumë pjesë të botës"

“Al-Raya Al-Katariya” (Katar): Në takimin e biznesit Turqi-Katar të organizuar me telekonferencë nga Unioni i Dhomave të Katarit dhe Unioni i Dhomave të Turqisë marrin pjesë 1.500 kompani turke dhe katarase, të cilat do të nënshkruajnë marrëveshje tregtare dhe të investimeve.

“Al-Kuds Al-Arabi” (Angli): Sundimtari i pestë i Kuvajtit, "Emiri i njerëzimit" Sheik Sabah Al-Ahmad Al-Jabir Al-Sabah, u përpoq me Zotin

“Bild.de” (Gjermani): Presidenti i SHBA Donald Trump dhe kandidati i demokratëve për president Joe Biden përballen me njëri-tjetrin në një duel televiziv përpara zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara (SHBA)

“Spiegel.de” (Gjermani): Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara kërkon armëpushim në Karabak

“Stern.de” (Gjermani): Gjermania rrit masat kundër koronavirusit (COVID-19), ata që nuk vendosin maskë do të gjobiten 50 Euro

“Le Parisien” (Francë): Varfëria: Më shumë se 1 në 10 francezë duhet të kalojnë vaktet e tyre

“Le Monde” (Francë): Sulm para ish-zyrës së Charlie Hebdo: I dyshuari do të gjykohet për "vrasje terroriste në tentativë"

“Le Figaro” (Francë): Paga minimale rritet në 3.800 euro në muaj në Gjenevë

“El Pais” (Spanjë): Ministria spanjolle e Shëndetësisë njoftoi kriteret për të gjithë vendin: Mund të deklarohet ndalim qarkullimi në Madrid

“El Mundo” (Spanjë): Në Spanjë, Ministria e Shëndetësisë ndërmori veprim për vaksinën e gripit, mbidozimi nuk do të lejohet me qëllim për të mbrojë stoqet

“El Nacional” (Venezuelë): Në Venezuelë, regjimi pretendon se rritja në rastet e COVID-19 është nën kontroll dhe e ngadalshme

“Gazeta.ru” (Rusi): Ministri rus i Mbrojtjes Sergej Shoigu tha se organizata terroriste DAESH u mund në Siri

“Lenta.ru” (Rusi): Kryeministri armen Nikoll Pashinyan tha se baza ruse në vend mund të përdoret kundër Azerbajxhanit kur është e nevojshme

“RIA Novosti” (Rusi): Doza e dytë e vaksinës kundër COVID-19 iu dha një grupi njerëzish në Moskë

“ATSH” (Shqipëri): Masat antiCovid në shkolla, rregullat duhen zbatuar me vullnet, për të ulur infeksionin nga COVID-19

“RTK” (Kosovë): Presidenti Thaçi dekoron Hamit dhe Halim Ngucatin me urdhrin “Heroi i Kosovës”

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Deputetët sot debatojnë për nënkryetar të KuvenditLajme të ngjashme