Shtypi botëror 27.08.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara botërore për sot, e enjte, 27 gusht 2020:

1480191
Shtypi botëror 27.08.2020

“Le Figaro” (Francë): Qeveria shtrëngon masat për t'i dhënë besim francezëve në luftën kundër llojit të ri të koronavirusit (COVID-19)

“Le Monde” (Francë): Irani lejon Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore qasjen në dy fusha të saj të dyshuara bërthamore

“France 24” (Francë): Forumi Ekonomik Botëror në Davos 2021 u shty për në verën e ardhshme për shkak të epidemisë së COVID-19

“Newsabah” (Irak): Ministria e shëndetësisë së Irakut njofton se vaksina kundër gripit do të aplikohet për të gjithë qytetarët në Irak

“Al-Raya” (Katar): Katari po kërkon një zgjidhje politike për problemin libian

“Al-Quds Al-Arabi” (Angli): Inflacioni në Liban kaloi kufirin prej 100% në bazë vjetore në korrik

“Deutsche Welle” (Gjermani): Trajnimi i përbashkët Turqi-ShBA në Mesdheun lindor

“Tagesschau.de” (Gjermani): Greqia zgjeron ujërat e saj territoriale në 12 milje

“n-tv.de” (Gjermani): Erdogan: "Nëse themi se e bëjmë, ne e bëjmë atë dhe e paguajmë çmimin"

“El Pais” (Spanjë): Sipas një studimi të kryer në Spanjë, "shkalla e infektimit" me COVID-19 midis fëmijëve është një e gjashta e numrit të përgjithshëm të popullsisë

“El Universal” (Meksikë): "Nëse Lionel Messi largohet nga Barcelona, ​​cilat mundësi do t’i kenë?"

“La Prensa” (Panama): Uragani Laura në ShBA është i kategorisë së 4-t dhe jashtëzakonisht i rrezikshëm

“Gazete.ru” (Rusi): Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SH.B.A.) azhurnuan listën e sanksioneve kundër Rusisë. Dy institute kërkimore ruse të lidhur me Ministrinë e Mbrojtjes u shtuan në dokument

“RBK” (Rusi): Disa ushtarë amerikanë u plagosën si rezultat i përplasjes duke patrulluar në Siri midis automjeteve në kolonën ushtarake ruse dhe automjetit ushtarak amerikan

“Izvestiya” (Rusi): Rusia ka prodhuar një pajisje që zbulon COVID-19 në ajër

“ATSh” (Shqipëri): Zgjerimi 12 milje i kufirit detar të Greqisë, është alogjik! Nuk ka pse na shqetëson

“RTK” (Kosovë): Grenell përplaset ashpër me ish-asistentin e Obamas për çështjen e Kosovës

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Pendarovski nga qeveria e re pret zbatim të tërësishëm të agjendës së BE-sëLajme të ngjashme