Shtypi botëror 13.08.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara turke për sot, e enjte, 13 gusht 2020:

1472310
Shtypi botëror 13.08.2020

 

Gjermani

T-online.de” – Dëmshpërblimi për gjenocidin: Namibia refuzon propozimin e Gjermanisë për 10 milionë euro dëmshpërblim

Frankfurter Allgemeine Zeitung” - Instituti Robert Koch në Gjermani: Vaksina e koronavirusit mund të jetë gati në vjeshtën e 2020

DPA” – Alarmi i udhëtimit në Gjermani, një goditje e re për Spanjën

 

Gjeografia spanjisht-folëse

El Pais” (Spanjë) – (Krahinat autonome) Andaluzia, Kastilja-La Mança dhe Kastilja bashkë me Leonin po punojnë mbi ndalimin apo të pirjes së duhanit si në rrugët e Galicisë

Prensa Latina” (Kubë) – Prodhimi i vaksinës ruse kundër Covid-19 mund të fillojë në 2021 në Brazil

“Infobae” (Argjentinë) – Një raport nga qeveria ruse paralajmëron se vaksina e shpallur nga Vladimir Putin nuk është e sigurt

 

Gjeografia frankofone

Le Parisien” (Francë) – Emmanuel Macron i shprehu Vladimir Putinit "shqetësimet e tij të mëdha" (për ngjarjet në Bjellorusi)

Le Monde (Francë) – Kryeministri Jean Castex do të kryesojë ceremoninë e përkujtimit (që do të mbahet) të premten për vullnetarët e vrarë në Niger

Le Figaro” (Francë) – Tensioni në Mesdhe: Emmanuel Macron forcon praninë ushtarake franceze (në Mesdhe)

 

Rusi

RBK” – Borxhi neto i Rusisë mbeti nën burimet aktuale dhe shënoi përsëri shifër pozitive

Lenta.ru” – Polonia i kërkoi NATO-s të mos ndërhyjë në situatën e Bjellorusisë

Russia Today” – Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo: Nëse provohen akuzat për marrëveshje të fshehtë mes Rusisë dhe Talebanit, Rusisë do t’i duhet ta paguajë dyfish këtë

 

Gjeografia arabe

VATAN” (Oman) – Rusia: Nuk qëndrojnë akuzat kinse vaksina e Covid-19 nuk është e sigurt

Al Raya” (Katar) – Shtypi amerikan: Presidenti amerikan Donald Trump kundërshtoi kërkesën e mbretit Salman Bin Abdulaziz për të pushtuar Katarin

Al-Mustakbal” (Liban) - Firas Abiad, drejtor i Spitalit Universitar “Rafic Hariri” në Liban: Furnizimet mjekësore mbaruan

 

Ballkani

ATSH” (Tiranë) - Meta kthen për rishqyrtim ligjin për pronat e paluajtshme të shtetit

MIA” (Shkup) – Nëntëmbëdhjetë vite Marrëveshja e Ohrit

RTK Live” (Prishtinë) - Ministria e Arsimit pritet të marrë vendim për rifillim të vitit shkollorLajme të ngjashme