Shtypi botëror 28.05.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara botërore për sot, e enjte, 28 maj 2020:

1425077
Shtypi botëror 28.05.2020

“Frankfurter Rundschau” (Gjermani): Kriza e koronavirusit në Gjermani - Kancelarja Merkel paralajmëroi një normalizim shumë të shpejtë

“Welt” (Gjermani): Kriza e koronavirusit dhe ekonomia – Komisioni Evropian përgatitë paketën e ndihmave në vlerë 750 miliardë euro

“Spiegel” (Gjermani): Panairi i librit në Frankfurt krahas pandemisë së Covid-19 do t’i hapë dyert më 14 tetor

“El Pais” (Spanjë): Një në 5 pacientë të shtrirë në spital për shkak të koronavirusit në Spanjë ka humbur jetën

“La Vanguardia” (Spanjë): Prodhuesi japonez i makinave Nissan njofton mbylljen e fabrikës së fundit në Evropë në Barcelonë

“Telesur” (Venezuelë): Venezuela dhe Kombet e Bashkuara bien dakord për investimet e arit në Bankën Qendrore Britanike për blerje të ilaçeve

“Al-Watan” (Kuvajt): Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump kërcënon me mbylljen e platformave të mediave sociale

“Al-Jazeera” (Katar): Departamenti amerikan i Mbrojtjes (Pentagon) konfirmon informacionin se Rusia dërgoi avionë luftarak në Libi për mbështetje të Haftarit. Franca paralajmëroi për përsëritjen e skenarit të Sirisë në Libi.

“Al-Quds Al-Arabi” (Angli): Arabia Saudite ndaloi një grua aktiviste

“Le Parisien” (Francë): Investimet e huaja në Francë gjatë vitit 2020 janë ngrirë në masë të madhe për shkak të koronavirusit

“Le Figaro” (Francë): Numri i të vdekurve arriti nivele rekord në Suedi, e cila nuk zbaton karantinë

“TASS” (Rusi): Putin: Arritëm të parandalojmë skenarët më të këqija në lidhje me epideminë në Moskë

“lenta.ru” (Rusi): Kryebashkiaku i Moskës, Sobyanin masën e karantinës e zgjati deri më 14 qershor

“Izvestia” (Rusi): Ministri i Jashtëm, Sergey Lavrov: Perëndimi ndalon kërkimin e ndihmës nga Rusia në luftën kundër koronavirusit

“ATSH” (Shqipëri): 78% e të prekurve janë shëruar, më pak se 15% po trajtohen në spitalet COVID

“RTK” (Kosovë): Dështimet e kaluara, si mësim për marrëveshjen finale Kosovë – Serbi

“MIA” (Maqedonia e Veriut): 38 raste të reja me COVID-19, tre të vdekurLajme të ngjashme