Shtypi botëror 21.05.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara turke për sot, e enjte, 21 maj 2020:

1421170
Shtypi botëror 21.05.2020

 

Gjermani

Deutsche Welle” – BE përgatitet për transformim ekologjik në prodhimin ushqimor

Der Spiegel” –  “Lufthansa” konfirmon bisedimet me Qeverinë për një paketë ndihme me vlerë 9 miliardë euro

Frankfurter Allgemeine Zeitung” – Sekuestrohen asetet e kushëririt të Esadit, Mahluf

 

Gjeografia spanjisht-folëse

La Vanguardia” (Spanjë) –  Brukseli i kërkon Spanjës të investojë në sistemin shëndetësor

Infobae” (Argjentinë) – Arrestohet ministri bolivian i Shëndetësisë për blerjen e respiratorëve me çmim 3 më të lartë se tregu

El Mundo” (Spanjë) – (Presidenti i Venezuelës, Nicolas) Maduro akuzon Kolumbinë për infektimin e emigrantëve me qëllim “ndotjen” e Venezuelës

 

Gjeografia frankofone

Le Soir” (Belgjikë) – Pandemia vazhdon të përparojë, edhe pse Trump është për “normalizimin”

France 24” (Francë) – Aneksimi i Bregut Perëndimor: Parisi, Berlini, Roma dhe Madridi përgatisin “një plan të përbashkët veprimi”

Le Figaro” (Francë) – Zgjedhjet lokale qeveria i parashikon në fund të qershorit ose janar 2021

 

Rusi

TASS” – OBSh paralajmëron për një valë të dytë të mundshme të Covid-19

Vedomosti” – Moody’s: Rrënimi në ekonominë ruse mund të rritet për shkak të koronavirusit

Izvestiya” – ShBA pengon miratimin e p/deklaratës që Rusia i kishte paraqitur Këshillit të Sigurimit të OKB-së për mos-ndërhyrje në punët e brendshme dhe dënimin e shkelje së sovranitetit të Venezuelës

 

Gjeografia arabe

Al-Quds – Gjysma e marokenëve të shqetësuar nga karantina

Al-dustur” – I kalon 325 mijë numri total i të vdekurve nga Covid-19 në të gjithë botën

Al-Yom Al-Sadi” – Bien shitjet në Fitër Bajram për shkak të koronavirusit

 

Ballkani

ATSH” (Tiranë) – “Aleanca për Teatrin” protestë përpara SPAK

MIA” (Shkup) – Objektet hotelierike hapen javën e ardhshme, për kufijtë është ende herët

Koha.net” (Prishtinë) – Hoti pritet që sot t’ua prezantojë bashkëpartiakëve planprogramin qeverisësLajme të ngjashme