Shtypi botëror 04.05.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar nga mediat e shkruara turke për sot, e hënë, 4 maj 2020:

1410353
Shtypi botëror 04.05.2020

“Al-Jazeera” (Katar): Forcat e Qeverisë së Pajtimit Kombëtar në Libi vunë nën kontroll zona të reja në jug të Tripolit

“Al-Raya” (Katar): Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët (UNICEF): 15 milionë fëmijë ë Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut përballen me rrezikun për të mos u vaksinuar për shkak të epidemisë së koronavirusit.

“Al-Quds Al-Arabi” (Angli): Rachida Tlaib (deputetja demokrate e Michigan-it) nga Trumpi kërkoi lirimin e ndihmave për palestinezët të miratuara nga Kongresi amerikan.  

“Le Monde” (Francë): Hapja e shkollave është vendimi i qeverisë, nuk përputhet me opinionin e këshillit shkencor

“Le Figaro” (Francë): Kryetarët e bashkive të rajonit të Parisit nga Macron kërkojnë shtyrjen e hapjes së shkollave

“Le Temps” (Francë): Franca do të zbatojë karantinë për personat e ardhur nga BE-ja dhe zona e Schengenit

“El Mundo” (Spanjë): Ata që janë imun ndaj koronavirusit dhe që mund të mbrohen nga një infeksion i rëndë mund të infektojnë  të tjerët

“La Jornada” (Meksikë): ShBA-ja insiston në çështjen që “epidemia ka dalë nga një laborator në Kinë”

“Milenio” (Meksikë): ShBA-ja i jep fund karantinës në afërsisht 20 shtete

“Deutsche Welle” (Gjermani): Kufizimet e koronavirusit po lirohen në shumë vende të Evropës që nga e hëna

“Stern” (Gjermani): Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo pretendon se ekzistojnë provat që koronavirusi ka dalë nga një laborator në Wuhan të Kinës

“Spiegel” (Gjermani): Lufthansa negocion me qeverinë gjermane për një paketë shpëtimi ku shteti gjermanë do të ketë 25,1 për qind të aksioneve të kompanisë

“Kommersant” (Rusi): Për shkak të epidemisë në Rusi ulen për 60 për qind shpenzimet për benzinën

“Izvestiya” (Rusi): Eksperti rus radhitë tre vendet e para që do të pranojnë turistë: Greqia, Italia dhe Turqia

“TASS” (Rusi): Në Rusi, 217 mijë njerëz janë nën mbikëqyrjen mjekësore për shkak të virusit Corona (Covid-19).

“ATSH” (Shqipëri): Ministria e Shëndetësisë: 8 raste të reja, java me nivelin më të ulët të rasteve pozitive që nga fillimi i epidemisë

“RTK” (Kosovë): LDK-AAK-NISMA diskutojnë për programin qeverisës

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Kurba e të shëruarve nga Covid-19 rritet ndjeshëmLajme të ngjashme