Shtypi botëror 07.04.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e martë, 7 prill 2020:

1392914
Shtypi botëror 07.04.2020

“Bild.de” (Gjermani): Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson u shtrua në reanimacion dhe iu dha 4 litra oksigjen

“Deutsche Welle”: Masat kundër epidemisë në Gjermani do të vazhdojnë deri në 19 prill

“Spiegel.de”: Kriza e koronavirusit në Francë, sfida më e madhe që prej vitit 1945

“Al Quds Al Arabi” (Londër): Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të zhvillojë të enjten mbledhjen e parë në lidhje me koronavirusin

“Al Sharq Al Awsat”: Udhëheqja palestineze izolon rajonet e ndikuara nga virusi (për shkak të humbjeve të mëdha)

“Al sharq Al-Awsat”: Komisioneri i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Libi tha: “Pasqyrimi i koronës në Libi është i paparashikueshëm për shkak të çalimeve në sistemin shëndetësor

Al Jazeera” (Katar): Idlib: Kthehen 73 mijë sirianë

“La Vanguardia” (Spanjë): Epidemia e koronavirusit në Spanjë – Rritja e numrit të personave të infektuar nfër tre javët e fundit, nga 22% ra në 3%

“Infobae” (Argjentinë): Ivan Duque (Presidenti i Kolumbisë) e shtyu karantinën e detyruar deri më 27 prill

“Prensa Latina” (Kubë): Parlamentarët gjermanë gjallërojnë përsëri nismat për pranimin e emigrantëve

"lenta.ru” (Rusi): Në Rusi filluan eksperimentet që do të shërbejnë për të përcaktuar ata që e kanë kaluar koronavirusin

“TASS:”: Federata e Rusisë rifilloi fluturimet e riatdhesimit të qytetarëve që kanë mbetur jashtë shtetit

“RiA Novosti”: Ministria e Shëndetësisë së Rusisë bëri të ditur se shkak për rritjen e numrit të infektimeve me COVID-19 tek të rinjtë është moszbatimi i masave të izolimit dhe dalja për të bërë piknik.

“Le Monde” (Francë): Kryeministri i Anglisë, Boris Johnson, i cili është me koronavirus, u shtrua në reanimacion

“France 24”: Probleme në cereminitë mortore të myslimanëve dhe hebrenjve në Francë për shkak të koronavirusit

“Le Parisien”: Francezët në karanti, rritet më shumë se gjithmonë varësia ndaj telefonëve inteligjentë

“ATSH” (Shqipëri): Ministria e Shëndetësisë: 6 raste të reja me COVID-19, shkon në 383 numri i të prekurve

“RTK” (Kosovë): Prishtina me tri masa të reja për parandalimin e përhapjes së koronavirusit

MIA (Maqedonia e Veriut): Koronavirusi konfirmohet tek 570 njerëz nga 18 qytete, prej nesër merren masa të reja për lëvizje të kufizuar

 

 

 Lajme të ngjashme