Shtypi botëror 25.02.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e martë, 25 shkurt 2020:

1365960
Shtypi botëror 25.02.2020

Süddeutsche Zeitung” (Gjermani): Koronavirusi: Kompania e linjave ajrore gjermane “Lufthansa” vazhdon fluturimet në Itali

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Ministri i Punëve të Jashtme i Gjermanisë, Heiko Maas bëri thirrje për luftë globale kundër racizmit

Deutsche Welle: Koronavirusi vazhdon të përhapet në botë

Alsharq Alawsat (Angli): Në Bahrejn u evidentua një rast i ri i koronavirusit ndërsa në Kuvajt u has në 2 raste

Al-Raya (Katar): Për shkak të koronavirusit në Kuvajt u anuluan festimet me rastin e ditës kombëtare

BEYAN (Emiratet e Bashkuara Arabe): Tek dy persona të ardhur nga Irani në Oman u has në koronavirus

“El Pais (Spanjë): Spanja specifikon planet për gjendje të papritura në spitale kundër koronavirusit

El Clarin (Argjentinë): Kryetari i ri i shtetit të Uruguait, Luis Lacalle Pou tha se dëshiron të hapë dyert për të pranuar mijëra refugjatë

Infobae (Argjentinë): Këshilltari Special i Bashkimit Evropian për Venezuelën, Enrique V. Iglesias do të shkojë në muajin mars në Karakas, kryeqytetin e Venezuelës për zgjedhjet presidenciale “të lira dhe të drejta”

Rambler.ru” (Rusi): Kryetari i Shtetit të Rusisë, Vladimir Putin, në vlerësimin e bërë nga kompania e konsultimit, Brand Finance u cilësua si lideri i dytë më i respektuar në botë

“Ria Novosti: Ministria e Punëve të Jashtme të Qeverisë së Pajtimit Kombëtar të Libisë tha se prezenca e ushtarëve turq në këtë vend ekuilibroi gjendjen përreth Tripolit

“Izvestiya : Ukraina kërkon të heqë nga libraritë librat e publikuar në Bashkimin Sovjetik

Le Figaro” (Francë) : Koronavirusi: Bota duhet të jetë e përgatitur ndaj një “epidemie të mundshme”

France 24: Brexit: Bashkimi Evropian ndezi dritën jeshile për bisedimet me Londrën në lidhje me tregtinë

Le Monde: Reforma e pensioneve: Në kuvend pranohet pika e parë pas diskutimeve që vazhduan për 8 ditë

“ATSH” (Shqipëri): Mbi 242 mijë turistë të huaj vizituan Shqipërinë në janar 2020

“RTK” (Kosovë): Thaçi: SHBA të ruajë fokusin në Kosovë dhe rajon!

“MIA” (Maqedonia e Veriut”: Përforcohet kontrolli në vendkalimet kufitare, qendra izolimi dhe shtab krize për parandalimin nga virusi Kovid-19Lajme të ngjashme