Shtypi botëror 24.02.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e hënë, 24 shkurt 2020:

Shtypi botëror 24.02.2020

“zdf.de” (Gjermani): Partia Socialdemokrate (SPD) fitoi në zgjedhjet e Kuvendit të Landit në Hamburg

“Deutsche Welle” (Gjermani): Anulohet Karnavali i Venecias për shkak të koronavirusit

“ard.de” (Gjermani): Kandidati i demokratëve për zgjedhje presidenciale në ShBA, Bernie Sanders fitoi në Nevada

“Al-Raya” (Katar): Emiri i Katarit Al-Thani viziton Jordaninë

“Asharq Al-Awsat” (Angli): Numri i vdekjeve në Iran, i cili ka shkallën më të madhe në numrin e njerëzve që vdiqën nga koronavirusi pas Kinës, u rrit në 8

“Vatan” (Oman): Ministria e Shëndetësisë e Omanit: Në karantinë nuk do të përfshihen të ardhurit nga Egjipti, Libani dhe EBA

“Le Figaro” (Francë): Franca përgatitet ndaj një epidemie të mundshme të koronavirusit

“France 24” (Francë): Përleshje mes policisë dhe ushtarëve në Haiti rezultojnë me vdekje

“Liberation” (Francë): Zbulohen 132 raste me koronavirus të ri në Itali, shumë qytete janë marrë nën karantinë

“El Pais” (Spanjë): Brukseli i shqetësuar nga mbyllja e kufijve brenda Evropës për shkak të koronavirusit

“El Mundo” (Spanjë): Mjegulla dhe era ndikuan negativisht në punën e zjarrfikësve në Ishujt Kanarie dhe paralizuan trafikun ajror. Mbesin të bllokuar 12 mijë persona.

“Telesur” (Venezuelë): Përkundër të gjitha masave të sigurisë të marra në Kili, demonstruesit shprehën pakënaqësisë së tyre me Presidentin Sebastian Pinera në sheshe.

“gazetem.ru” (Rusi): Zëdhënësi i Presidencës, Dmitry Peskov: “Nuk ka nevojë për skenarë negativë në marrëdhëniet mes Rusisë dhe Turqisë”

“lenta.ru” (Rusi): Presidenti Trump dëshiron pajtimin mes Rusisë dhe Ukrainës

“Russia Today” (Rusi): ShBA-ja bën të ditur se luftanija e saj në Detin e Zi ndodhet për shkaqe të sigurisë

“ATSH” (Shqipëri): Rama: Shteti shqiptar gati ta përballë në rast shfaqjeje me organizim e profesionalizëm të lartë

“RTK” (Kosovë): Kryeministri Kurti sot merr pjesë në samitin e BERZH-it

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Konferencë në Selanik për perspektivat e Ballkanit Perëndimor në BELajme të ngjashme