Shtypi botëror 17.02.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e hënë, 17 shkurt 2020:

1360810
Shtypi botëror  17.02.2020

“Asharq Al-Awsat” (Angli): Prej dhjetorit e këtej nga Idlibi janë zhvendosur 1 milion persona

“Al-Raya” (Katar): ShBA-ja fillon t'i japë përsëri mbështetje ushtarake Somalisë

“Beyan” (EBA): Masat e marra nga Kina parandaluan përhapjen e epidemisë së koronavirusit

“El Pais” (Spanjë): Berlini dhe Parisi përpiqen ta tërheqin Spanjën në aksin franko-gjerman

“Infobae” (Argjentinë): Ish-Presidenti i Bolivisë, Evo Morales mbrëmë u kthye në Argjentinë nga Kuba, ku mori azil politik

“Prensa Latina” (Kuba): Ambasadorët e Kubës dhe Kinës në Peru biseduan për përdorimin e ilaçeve kubaneze kundër koronavirusit

“Die Welt” (Gjermani): Numri i të vdekurve nga koronavirusi në Kinë arriti në 1 mijë e 770

“Stern.de” (Gjermani): Lidhja finlandeze e celulës së ekstremit të djathtë në Gjermani

“Deutsche Welle” (Gjermani): Ministri i Jashtëm turk thotë se problemet në rajon janë artificiale

“Le Figaro” (Francë): Reforma kritike e pensioneve në Francë i dërgohet Kuvendit Kombëtar

“France 24” (Francë): Stuhia Dennis ndikoi në Mbretërinë e Bashkuar dhe Francë

“Le Temps” (Zvicër): Sipas OBSH-së është vështirë të parashikohet përhapja e virusit Covid-19

“Komersant” (Rusi): Turqia ulë blerjet e saj të gazit nga Gazprom

“Izvestiya” (Rusi): Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov thotë se është absurde lidhja e bashkëpunimit të Rusisë dhe BE-së me Ukrainën

“TASS” (Rusi): Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s bëri të ditur se aleanca dhe Rusia zhvillojnë debate intensive dhe transparente

“ATSH” (Shqipëri): Rindërtimi pas tërmetit, sot në Bruksel Konferenca e Donatorëve “Së bashku për Shqipërinë”

“RTK” (Kosovë): Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë homazhe në Prekaz për nder të 12 vjetorit të pavarësisë

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Shpërndahet Kuvendi, hapet rruga për zgjedhjet e parakohshme më 12 prillLajme të ngjashme