Shtypi botëror 06.02.2020

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e enjte, 6 shkurt 2020:

1354418
Shtypi botëror 06.02.2020

Al Quds Al Arabi (Angli): Avionët izraelitë bombarduan objektivat palestineze në Rripin e Gazës.

Al Jazeera” (Katar): Nuk ka një kurë efektive kundër koronavirusit. Në karantinat në Kinë dhe botë numri i jetëve të humbura është në rritje

AlJazeera: Disa orë pasi Erdogani i dha afat Damaskut, forcat e regjimit të Esadit sulmuan Sarakibin. Turqia u kundërpërgjigj

Deutsche Welle” (Gjermani): Kriza e Sirisë: Erdogani kërkoi nga Esadi të tërheqë njësitë e tij ushtarake

Süddeutsche Zeitung: Shumë të vrarë si pasojë e një orteku në Turqi

La Vanguardia (Spanjë): Çmimet e shtëpive të reja në Katalonjë gjatë vitit 2019 u rritën 4,6%

Infobae (Argjentinë): Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump priti në Shtëpinë e Bardhë opozitarin venezuelas, Juan Guaido

Telesur (Venezuelë): Nikaragua deklaroi avancimin në luftën kundër kancerit

Le Figaro” (Francë) : Priten protesta kundër reformës së pensionit në Francë

Le Monde: Bien akuzat për shkarkimin e Trumpit në një Amerikë që sa vjen e po ndahet

Le Parisien: Ndahet nga jeta një prej aktorëve legjendar të Hollywood-it, Kirk Douglas

lenta.ru” (Rusi): Putini tha se nuk ka kohë për “nxehje” të qeverisë

RIA Novosti: Gazeta ‘Izvestiya’ shkruan se çmimi i banesave mund të rritet 25%

TASS: Ambasada e Federatës së Rusisë deklaron se në anijen e pasagjerëve në Japoni nuk janë evidentuar pasagjerë rusë me koronavirus

“ATSH” (Shqipëri): Specialistët e Inspektoratit Shëndetësor të Shqipërisë, bënë inspektime në disa pika kufitare

“RTK” (Kosovë): Ish-kryeministri Ramush Haradinaj përmes një letre publike ka kërkuar nga kryeministri Albin Kurti që mos ta heq taksën ndaj Serbisë

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Micotakisi përsëri u angazhua për negociata të BE-së me Maqedoninë e Veriut dhe ShqipërinëLajme të ngjashme