Shtypi botëror 25.12.2019

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e mërkurë, 25 dhjetor 2019:

1329315
Shtypi botëror 25.12.2019

“Suddeutsche Zeitung” (Gjermani): Vitin e ardhshëm kufizimi i shpejtësisë në Stuttgart do të jetë 40 km/h

“Deutsche Welle” (Gjermani): Presidenti i Gjermanisë Steinmeier thotë se ne i nevojitemi demokracisë

“Frankfurter Allgemeine Zeitung” (Gjermani): Sipas një sondazhi, gjermanët i besojnë më shumë Presidentit francez Emmanuel Macron sesa kancelares Angela Merkel

“Al-Jazeera” (Katar): Pas një lëvizjeje diplomatike në lidhje me krizën, Parlamenti turk diskuton dërgimin e trupave në Libi

“Al-Quds Al-Arabi” (Angli): Ligji i ri i nacionalizmit riorganizon Indinë në baza etnike dhe lejon diskriminim ligjor kundër myslimanëve

“Al-Quds Al-Arabi” (Angli): Emiratet e Bashkuara Arabe kremtuan festën hebraike Hanukkah, ndërsa Ministria e Jashtme e Izraelit përgjigjet ndaj kësaj

“Al-Raya” (Katar): Izraeli mbikëqyri 24 zyrtarë pakistanezë

“Le Monde” (Francë): Një tërmet i fuqisë 6,3 ballë tronditi qytetin Port Hardy të Kanadasë

“Le Parisien” (Francë): Transporti ajror: Pilotët dhe stjuardesat mund të anulojnë grevën e tyre

“Le Figaro” (Francë): Greqia shtynë ekstradimin në Francë të shtetasit rus të akuzuar për mashtrim

“El Pais” (Spanjë): Mbreti Felipe i 6-të i Spanjës në mesazhin e tij për Krishtlindje bën thirrje për dialog dhe për tejkalimin e zbërthimeve sociale

“La Razon” (Bolivi): Qeveria e Meksikës është e shqetësuar nga agjentët e shërbimit informativ të Bolivisë, të cilët kanë rrethuar ambasadën e saj në kryeqytetin La Paz.

“La Tercera” (Kili): Në qytetin Valparaiso të Kilit u dha një alarm i kuq për shkak të zjarreve të pakontrolluara që vazhdojnë për dy ditë, nga i cili u dogjën më shumë se 120 shtëpi.

“TASS” (Rusi): Ministri i Industrisë dhe Tregtisë së Rusisë, Denis Manturov bëri të ditur që mundësia për tërheqjen e kompanisë “Apple” nga Rusia është e ulët.

“Izvestia” (Rusi): Si është rritur vlera e rublës në një nivel rekord që nga korriku 2018?

“RIA Novosti” (Rusi): Irani është i gatshëm të ndihmojë Sirinë për të dëbuar trupat amerikane

“ATSH” (Shqipëri): Televizioni amerikan CNBC: Shqipëria, pjesë e 52 destinacioneve turistike të vitit 2020

“RTK” (Kosovë): Nesër mbahet seanca konstituive e Kuvendit

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Debat publik për nismën për ndryshimin e kodit zgjedhorLajme të ngjashme