Shtypi botëror 18.12.2019

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e mërkurë, 18 dhjetor 2019:

1325451
Shtypi botëror 18.12.2019

“El Pais” (Spanjë): ShBA-ja dëshiron të dërgojë edhe 2 destrojerë dhe 600 marinarë në bazën “Rota” në qytetin-portin Cadiz të Spanjës

“La Jornada” (Meksikë): Komisioni Ndërkombëtar i të Drejtave të Njeriut nga ekspertët e pavarur kërkoi të kthehen në vend për të hetuar “Dosjen Ayotzinapa” në lidhje me 43 studentët e zhdukur.

“Venezolana de Television” (Venezuelë): Venezuela ankohet në Vatikan kundër ShBA-së për ndërhyrje në vendet e Amerikës Latine

“Duetschlandfunk” (Gjermani): Ministri i Brendshëm gjerman dëshiron të intensifikojë luftën kundër të djathtës radikale

“Deutsche Welle” (Gjermani): Kongresi Amerikan miratoi vendimin për vendosjen e sanksioneve ndaj Rrjedhës Veriore 2

“Welt.de” (Gjermani): Në raportin e BE-së bëhet e ditur se nga Turqia këtë vit në Gjermani kanë ardhur 70 mijë refugjatë

“Le Parisien” (Francë): Algjeri-Presidenti Macron e uroi “përzemërsisht” presidentin e ri të këtij vendi për fitore në zgjedhje

“Le Figaro” (Francë): Presidenti Macron pas sulmit në Inates të Nigerit do ta vizitojë këtë vend më 22 dhjetor

“Le Monde” (Francë): Dhurata nën bredh: Refuzohet ideja për pauzë të grevave gjatë festës së “krishtlindjeve”

“TASS” (Rusi): Shefi i Shtatmadhorisë së Ushtrisë Ruse, gjenerali Valery Gerasimov bëri të ditur se NATO-ja po përgatitet për një luftë të gjerë

“RIA Novosti” (Rusi): Ministri i Jashtëm Sergey Lavrov bëri të ditur se BE-ja nuk është e gatshme për barazi në marrëdhëniet me Rusinë

“Kommersant” (Rusi): ShBA-ja nuk do të mund të ndërhyjë ndaj zhvillimit të linjës gazsjellëse “Rrjedha Veriore 2”

“Asharq Al-Awsat” (Angli): Erdogani i paraqiti Presidentit rus Putin planin e mbështetjes të Kryeministrit libian Fayiz es-Serraxh

“Al-Quds Al-Arabi” (Angli): Organizohen protesta kundër Presidentit të ri të Algjerisë

“Al-Jazeera” (Katar): OKB-ja bën thirrje për ndaljen e tensionimit në Libi. Putini bisedoi me Erdoganin dhe Macronin për çështjen e Libisë.

“ATSH” (Shqipëri): Rama përcjell fjalët e shenjta të Shën Terezës: Disa njerëz vijnë në jetën tënde si bekim. Disa të tjerë vijnë si mësim

“RTK” (Kosovë): Sot mblidhet Kryesia e Kuvendit, përgatitet për seancën konstituive

“MIA” (Maqedonia e Veriut): Fillon debati për ndryshimin e mijëra amendamenteve për kodin zgjedhorLajme të ngjashme