Shtypi botëror 04.12.2019

Më poshtë vijon një përmbledhje e lajmeve kryesore, që janë publikuar sot në median botërore, e mërkurë, 4 dhjetor 2019:

Shtypi botëror 04.12.2019

Al-Raya(Katar): Përshkallëzohen protestat në Irak     

Vatan” (Oman):Prenci William ka shkuar në Oman për një vizitë treditore

Ntv.de” (Gjermani): Samiti katërsh në Londër – Kancelarja Merkel lavdëron takimin me Presidentin Erdogan.

Deutsche Welle: Deklarohet se aeroporti i ri i Berlinit, kryeqytetit të Gjermanisë do të inaugurohet më 31 tetor 2020. Ndërtimi i aeroportit, inaugurimi i të cilit shtyhet prej vitesh, ka filluar në vitin 2006.

Handelsblatt.com: Daimler synon të rrisë investimin në automjetet elektrike dhe bën të ditur se brenda 3 vitesh do të reduktojë të paktën 10 mijë punonjës në mbarë botën.  

“El Pais” (Span): Venezuela ftoi vëzhguesit ndërkombëtare për zgjedhjet e ardhshme

Milenio.com (Meksikë): Ata që u arrestuan në lidhje me masakrën ndaj familjes LeBaron janë vetëm “delet e zeza”.

La Vanguardia (Spanjë): Melania Trump, “Mona Lisa në Shtëpinë e Bardhë”. Botohet libri ku shpjegohet jeta e Zonjës së Parë.

“Agjencia e Lajmeve RIA Novosti” (Rusi): Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk i dhanë përsëri vizë delegacionit rus.

Lenta.ru: Gjermania tha se do të përgjigjen ndaj sanksioneve të mundshme të Amerikës ndaj projektit “Rrjedha Veriore-2”.

TASS: Ministri i Punëve të Jashtme të Ukrainës deshifroi projekt-rezolutën e “Katërshes së Normandisë”.

Le Monde (Fran): Në Londër, Trumpi dhe Macroni demonstruan divergjencat në lidhje me NATO-n dhe Sirinë.

Le Parisien: Greva e 5 dhjetorit,  90% e shërbimeve të hekurudhës nuk do të funksionojnë.

Le Soir” (Belgjikë): Tabloja e errët e Evropës për çështjen e ambientit

ATSH (Shqipëri): Në Bruksel një minutë heshtje për 51 viktimat e tërmetit në Shqipëri

RTK (Kosovë): Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar të gjithë dëshmorët të cilët ranë heroikisht në kufirin Kosovë-Shqipëri duke sjellë armatim.

MIA (Maqedonia e Veriut): Zaev: Samiti i NATO-s në Londër zhvillohet me 30-të shtete anëtare.  Lajme të ngjashme